Kiedy decyzja ws. kolejnych podręczników do historii i teraźniejszości? Szef MEiN wyjaśnia

2022-09-02, 11:12

Kiedy decyzja ws. kolejnych podręczników do historii i teraźniejszości? Szef MEiN wyjaśnia
Szef MEiN: mam nadzieję, że w piątek będzie decyzja w sprawie podręcznika WSiP do HiT. Foto: PAP/Leszek Szymański

Przemysław Czarnek w RMF FM pytany był, kiedy kolejne podręczniki do historii i teraźniejszości zostaną dopuszczone do użytku szkolnego. Dotychczas zgodę dostał podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego, wydany przez Białego Kruka. - Mam nadzieje, że jeszcze w piątek zostanie wydana decyzja w sprawie podręcznika Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych - powiedział szef MEiN.

Na zgodę czekają książki wydane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne i Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń. Przemysław Czarnek tłumaczył, że wydawnictwa wnioski złożyły w różnym terminie. Biały Kruk na początku maja, WSiP pod koniec czerwca, a Oświatowiec na początku lipca.

- Jeśli chodzi o Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne wszystko mamy gotowe. Czekamy na ostateczną decyzję pani profesor, która ma opinię językową. Po zastrzeżeniach, które złożyła do wydawnictwa, wydawnictwo się ustosunkowało pozytywnie do jej zastrzeżeń - dodał. Szef MEiN wyraził nadzieję, że decyzja w sprawie podręcznika WSiP zostanie wydana jeszcze w piątek.

Podręczniki do historii i teraźniejszości. Jakie książki do wyboru?

Podręcznik do HiT prof. Roszkowskiego pt. "Historia i teraźniejszość. 1945-1979" został dopuszczony do użytku szkolnego 1 lipca. WSiP, który czeka na decyzje, przedstawił podręcznik "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami podręcznika są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek. Podręcznik Oświatowca ma zaś tytuł "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia". Napisali go Joanna Niszcz i Stanisław Zając.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. jest wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia w miejsce wiedzy o społeczeństwie nauczanej w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

Czytaj także:

Zobacz: Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Programie 1 Polskiego Radia

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej