more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Odrze. Wojewoda zachodniopomorski uchylił zakaz korzystania z wody. "Wracamy do normy"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 21:15
O północy przestanie obowiązywać zakaz korzystania z wód Odry. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz obowiązywał od 12 sierpnia.
Wojewoda zachodniopomorski znosi od 6 września zakaz korzystania ze wszystkich wód Odry
Wojewoda zachodniopomorski znosi od 6 września zakaz korzystania ze wszystkich wód OdryFoto: Fotokon/ Shuttrerstock

Od jutra życie przy Odrze będzie mogło wrócić do normy - powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki podczas konferencji prasowej. - Od kilku dni służby nie obserwują śniętych ryb, w związku z tym - po konsultacjach z ekspertami - zakaz można odwołać - dodał wojewoda.

- W momencie, kiedy dzisiaj te warunki są na tyle dobre, że nie możemy już mówić o stanie kryzysu, to powracamy do normalnych reguł - powiedział Zbigniew Bogucki.

Wojewoda podziękował wszystkim służbom, wędkarzom i rybakom za pomoc w ratowaniu Odry.

Rząd, w związku z wprowadzeniem zakazu korzystania z rzeki, wypłaci odszkodowania między innymi przedsiębiorcom w wysokości 3010 złotych. Jak dodał Zbigniew Bogucki, to "pierwszy krok" i jest pole do dyskusji na temat dalszego wsparcia dla poszkodowanych.

Odra. Masowy zakwit złotej algi

Według ustaleń specjalistów z Polski i Niemiec katastrofę na Odrze mógł spowodować masowy zakwit złotej algi. Jednak badania wciąż są prowadzone.

Z kolei zachodniopomorski wojewódzki lekarz weterynarii doktor nauk weterynaryjnych Maciej Prost podkreślił, że żadnych toksycznych substancji ani w Odrze, ani w rybach jak dotąd nie wykryto.

Czytaj także:

Zobacz również: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także