Walka o odzyskanie zagrabionych dóbr kultury. Wiceszef MSZ: przekazaliśmy Rosji notę w tej sprawie

- Będziemy intensywnie domagali się zwrotu dóbr kultury należących do państwa polskiego - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Jak poinformował, 12 września nota w tej sprawie została przekazana ambasadzie Federacji Rosyjskiej. 

2022-09-14, 13:08

Walka o odzyskanie zagrabionych dóbr kultury. Wiceszef MSZ: przekazaliśmy Rosji notę w tej sprawie
Wiceszef MSZ: będziemy intensywnie domagać się zwrotu dóbr kultury należących do państwa polskiego. Foto: Piotr Molecki/East News

W Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się inauguracja kampanii "Puste Ramy", która - jak mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński - ma na celu przypominać o dziełach sztuki i zabytkach zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego.

Wawrzyk: wysłaliśmy notę do rosyjskiej ambasady

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk wskazywał podczas uroczystości, że resort spraw zagranicznych intensywnie wspiera prace MKiDN na rzecz odzyskania dóbr kultury należących do Polski.

- Wniosek wpłynął do nas z Ministerstwa Kultury 2 września. 12 września tego roku nota w tej sprawie została przekazana ambasadzie Federacji Rosyjskiej z załączoną dokumentacją, właśnie na podstawie tego, co przygotowało Ministerstwo Kultury - przekazał Wawrzyk.

Wcześniej Piotr Gliński powiedział, że Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

"Ordynarny rabunek"

- Liczymy na to, że Rosja w końcu wyzbędzie się tych przyzwyczajeń, które ma z czasów Związku Radzieckiego w kwestii rabunku i nieoddawania tego, co zostało po prostu w sposób ordynarny ukradzione - powiedział Wawrzyk. Jak wskazywał, "powoływanie się przez Federację Rosyjską w tym przypadku na to, że chodzi o dobra rzekomo będące własnością państwa niemieckiego, (...) w tej chwili nie mają zastosowania".

Czytaj także:

Jak wskazywał, "to były dzieła sztuki z polskich kolekcji będące własnością, można powiedzieć, państwa polskiego, (...) w związku z tym nie mogą być traktowane pod względem formalno-prawnym jako będące majątkiem niemieckim i w efekcie zagrabione przez Związek Radziecki, a obecnie przetrzymywane przez Federację Rosyjską". - Dlatego będziemy się intensywnie domagali zwrotu tego, co nam się słusznie należy, co jest własnością państwa polskiego - oświadczył.

Zobacz również: Piotr Wawrzyk w Polskim Radiu 24

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej