more_horiz
Wiadomości

Zbliża się święto WOT. Przypada w 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 13:33
27 września przypada 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w uroczystych obchodach w Rzeszowie – informuje oficer prasowa 3. PBOT ppor. Magdalena Mac.
Oddziały żołnierzy WOT pełnią służbę w w całym kraju, realizując regularne ćwiczenia.
Oddziały żołnierzy WOT pełnią służbę w w całym kraju, realizując regularne ćwiczenia.Foto: Twitter/Terytorialsi

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 12 w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Następnie, o godz. 13 przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbędzie się apel z okazji 83. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święta WOT.

Dziedziczenie tradycji AK

Ppor. Mac wyjaśnia, że ustanowienie święta terytorialsów "w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej". Jak dodała, "tradycja WOT nawiązuje do ideałów AK". Żołnierze kierują się wartościami honoru, odwagi i umiłowania Ojczyzny.

Jak informuje oficer prasowa, formowanie 3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" zaczęło się w 2017 r. Na stałe brygada ta działa w województwie podkarpackim, a dowodzi nią płk Michał Małyska.

Działanie na terenie Podkarpacia

Jej zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności Podkarpacia. W czasie pokoju żołnierze 3. PBOT realizują swoją misję "m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych".

Czytaj także:

pg, WOT, TVP

Zobacz także

Zobacz także