more_horiz
Wiadomości

Zapowiedź wiceszefa MS ws. projektu reformy sądów. Dokument zostanie poszerzony o komponent sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 10:59
Przedstawimy poprawiony projekt reformy sądów powszechnych, poszerzony o komponent sędziów pokoju. Planujemy dokończyć prace w ciągu kilkunastu najbliższych dni - zapowiedział wiceszef MS Sebastian Kaleta. Wyraził także nadzieję, że projekt zostanie poparty zarówno przez PiS, jak i Pawła Kukiza.
Wiceszef MS: przedstawimy poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju
Wiceszef MS: przedstawimy poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokojuFoto: Aerial Mike/Shutterstock

Wiceszef MS Sebastian Kaleta został zapytany w Radiu Plus, czy Solidarna Polska poprze prezydencki projekt ustawy o sędziach pokoju, będący jednym z kluczowych postulatów Pawła Kukiza, nad którym prace w sejmowej podkomisji mają zakończyć się do końca tygodnia.

- Przede wszystkim uważamy, że sądy potrzebują prawdziwej reformy, a nie takiej kosmetyki w postaci sądów pokoju. Clue jest w organizacji wszystkich sądów - pięć lat czekamy na możliwość zreformowania; jesteśmy w rządzie i koalicji, więc nasza propozycja jest taka, że poprawimy ten projekt Pawła Kukiza i zaproponujemy głosowanie tego projektu wspólnie z reformą sądów, żeby nie robić tego jakimiś segmentami, tylko żeby to zrobić raz, a dobrze - powiedział wiceszef MS.

Jak ocenił, propozycje, którym patronuje Paweł Kukiz, nie są dostosowane do planów reformy sądownictwa postulowanych przez Solidarną Polskę. - Sam prezes Jarosław Kaczyński mówił o pewnych wątpliwościach konstytucyjnych dotyczących tego konstruktu Kukiza. Wszyscy chcemy, żeby było prosto, ale system Kukiza nam tego nie zapewni, z tego powodu, że konstytucja wskazuje, jaki jest model powoływania sędziów - że KRS wskazuje kandydatów; nie ma tam procesu wyborczego - wyjaśnił.

Czytaj także:

Poprawiony projekt reformy sądów

Sebastian Kaleta wskazał także, że jego stronnictwo będzie dążyć do tego, by "do naszego pakietu, który jest o wiele bardziej, jak można powiedzieć, głęboki, przemyślany i szeroko traktujący problemy sądownictwa, dołączyć komponent sędziów pokoju w oparciu o koncepcję Kukiza". - Nie odwrotnie. Paweł Kukiz próbuje to przedstawić, że my próbujemy coś dokleić do jego projektu - jest odwrotnie. My mieliśmy swoją ustawę o sędziach pokoju - w mojej ocenie o wiele lepszą, ale nie będziemy się licytować - niemniej, nam zależy na tym, żeby dokonała się reforma sądownictwa - zaznaczył.

My w ramach obozu rządzącego kładziemy reformę, a ona nie jest przyjmowana - bo Unia Europejska, bo to, bo tamto - nie ma zastrzeżeń do tej reformy jako takiej, są zastrzeżenia natury politycznej - dodał, podkreślając, że obóz SP nie może być rozliczany z tego, że reforma do tej pory nie została przeprowadzona.

Dopytywany, czy wobec tego zostanie przedstawiona nowa propozycja reformy sądów z włączonym elementem sędziów pokoju, wiceszef MS odparł, że taki jest plan - "żeby nasz projekt ponownie przedłożyć razem z komponentem złożonym z sędziów pokoju". - Mamy nadzieję, że nasz projekt jest generalnie popierany przez PiS. Chcielibyśmy, by ten projekt uzupełniony o komponent sędziów pokoju, został poparty zarówno przez PiS, jak i Pawła Kukiza - powiedział. - Planujemy dokończyć pracę - jak mówiłem, w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Jak będzie gotowy projekt, to po prostu będziemy podejmować konsultacje polityczne, ale projekt spłaszczający strukturę sądów jeśli ulegnie zmianom, to bardzo kosmetycznym - zaznaczył polityk.

W ubiegłym tygodniu Sebastian Kaleta informował, że najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni dojdzie do spotkania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z posłem Pawłem Kukizem ws. projektu ustawy o sędziach pokoju i reformy sądów powszechnych, "żebyśmy zaprezentowali pełną ustawę, która łączy te dwie koncepcje". - W tej sprawie należałoby zaprosić kogoś z Kancelarii Prezydenta, bo formalnie ustawa dotycząca sędziów pokoju jest ich autorstwa i w pierwszej kolejności resort sprawiedliwości powinien się zgłosić do Kancelarii, a nie do mnie - zaznaczył zaś w odpowiedzi Paweł Kukiz.

Czytaj także:

Projekt ustawy o sędziach pokoju i reformy sądów powszechnych

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Pierwsze czytanie wypracowanego projektu odbyło się w Sejmie w grudniu ub.r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15. Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

Szczegółowe założenia reformy sądów powszechnych natomiast przedstawiono przed niemal rokiem. Zgodnie z tymi zapowiedziami planowane jest spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Obecnie funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 46 sądów okręgowych, 11 sądów apelacyjnych. Jak zapewniało MS, "żaden z tych sądów nie zostanie zlikwidowany, natomiast powstanie 79 okręgów sądowych z sądami oraz powstanie 20 sądów regionalnych".

Elementem tej reformy ma być też radykalne zmniejszenie liczby funkcji biurokratycznych w sądach. Jak tłumaczył resort, ponad 2100 sędziów ma zostać przeniesionych niejako bezpośrednio na pierwszą linię orzeczniczą.

Zobacz także: wiceszef MS Sebastian Kaleta w Programie 3 Polskiego Radia

ng/koz/PAP

Zobacz także

Zobacz także