more_horiz
Wiadomości

Sikorski dziękował USA za ostrzeżenie ws. Nord Stream? Kuriozalna wypowiedź Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 17:25
Zdjęcie przedstawiające skutki eksplozji gazociągu Nord Stream i podpis: "Thank you, USA", które na Twitterze opublikował Radosław Sikorski, wywołały lawinę krytyki pod adresem polityka PO. Słowa byłego ministra były jednak, zdaniem Rafała Trzaskowskiego, podziękowaniem dla Stanów Zjednoczonych za ostrzeżenia dot. możliwości ataków na infrastrukturę energetyczną.
- Rozumiem, że to podziękowanie Amerykanom za to, że ostrzegali nas wszystkich - skomentował wpis Radosława Sikorskiego Rafał Trzaskowski
- Rozumiem, że to podziękowanie Amerykanom za to, że ostrzegali nas wszystkich - skomentował wpis Radosława Sikorskiego Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/EPA/Danish Defence Command / HANDOUT; Twitter/radekfogiel

Były szef MSZ w rządzie PO-PSL, a obecnie europoseł KO Radosław Sikorski opublikował na Twitterze zdjęcie z miejsca, w którym - jak informują szwedzkie i duńskie instytucje - doszło do eksplozji gazociągu Nord StreamOpatrzył go komentarzem" "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)".

- Rozumiem, że to podziękowanie Amerykanom za to, że ostrzegali nas wszystkich, że niestety infrastruktura może padać celem terrorystów - skomentował to zajście Rafał Trzaskowski. - Rzeczywiście, wszystkim tym, którzy nas ostrzegają, że coś takiego może się wydarzyć, trzeba podziękować - dodał prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej.

Nagranie z tą wypowiedzią udostępnił Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. "A tutaj przykład równie desperackiej, co pozbawionej logiki obrony szkodliwego wpisu Radosława Sikorskiego. Widzę, że Platforma postanowiła brnąć" - skomentował słowa Rafała Trzaskowskiego.

Uszkodzenie Nord Stream

We wtorek, 27 września, media obiegła informacja o awariach gazociągów Nord Stream 1 i 2. Duńska Agencja Energii podała, że w poniedziałek, 26 września, doszło do wycieku metanu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Następnie Szwedzka Administracja Morska poinformowała, że Nord Stream 1 został rozszczelniony w dwóch miejscach. Wyciek wykryto w poniedziałek wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym Nord Stream 2. 

Kilka godzin po informacji o nagłych awariach Szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologiczne poinformowało, że doszło do podwodnych eksplozji. Pierwsza została zarejestrowana o godz. 2.03 w nocy z niedzieli na poniedziałek, a druga - o godz. 19.04 w poniedziałek.

Stacje pomiarowe w południowej Szwecji podały, że wybuch miał amplitudę 2,3. - Siła wybuchu była odpowiednikiem eksplozji 100-200 kg dynamitu - ocenił dyrektor Szwedzkiej Krajowej Sieci Sejsmicznej Björn Lund.

Zobacz również: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

dz/koz/ Twitter, IAR, PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także