more_horiz
Wiadomości

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Wcześniej zarejestrowano "wyraźne podwodne eksplozje"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:03
Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały wyraźne podwodne eksplozje w Nord Stream - informują tamtejsze media. Doniesienia potwierdza Szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologiczne. Jedna z eksplozji miała amplitudę 2,3 i została zarejestrowana w aż 30 stacjach pomiarowych w południowej Szwecji.
Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały podwodne eksplozje w okolicach Nord Stream
Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały podwodne eksplozje w okolicach Nord StreamFoto: Shutterstock.com/kaiser-v

- Wyraźnie widać, jak fale przeskakują z dna na powierzchnię. Nie ma wątpliwości, że to był wybuch - powiedział dyrektor Szwedzkiej Krajowej Sieci Sejsmicznej Björn Lund. 

Pierwsza eksplozja została zarejestrowana o godzinie 2.03 w nocy z niedzieli na poniedziałek, a druga o 19.04 w poniedziałek. Według Björna Lunda nie jest to obszar, który normalnie jest wykorzystywany do ćwiczeń wojskowych.

Wyciek gazu Nord Stream 1 i 2. "Nie wykluczamy sabotażu"

Szwedzka Administracja Morska poinformowała o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego. Wyciek z Nord Stream 1 został po raz pierwszy wykryty wczoraj wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2. Operator sieci - Nord Stream AG - potwierdził, że w ciągu jednego dnia gazociągi doznały "bezprecedensowych uszkodzeń". Jak dodała spółka, nie wiadomo, ile może potrwać przywracanie sprawności gazociągom.

Duński Urząd Energetyki przekazał też, że uszkodzenie Nord Stream 2 to niezwykle rzadka sytuacja, która może nie być przypadkowa.

Przebywająca w Polsce na uroczystym otwarciu Baltic Pipe premier Danii Mette Frederiksen, komentując wyciek z gazociągów Nord Stream, stwierdziła, że "nie można wykluczyć sabotażu". - Jeszcze za wcześnie na konkluzje, ale to jest niezwykła sytuacja. Przecieki są trzy, trudno sobie wyobrazić, aby mogło to być przypadkowe - powiedziała Mette Frederiksen duńskiemu nadawcy publicznemu DR.

Czytaj także:

Zobacz: szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

ASP

Zobacz także

Zobacz także