more_horiz
Wiadomości

"Nie można wykluczyć sabotażu". Premier Danii o wycieku z gazociągów Nord Stream

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 13:39
Nie można wykluczyć sabotażu - tymi słowami premier Danii Mette Frederiksen skomentowała informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. W związku z tym incydentem Duńska Agencja Energii podwyższyła poziom zagrożenia dla obiektów infrastruktury energetycznej do stopnia pomarańczowego - drugiego najwyższego w pięciostopniowej skali.
Nie można wykluczyć sabotażu. Premier Danii o wycieku z gazociągów Nord Stream
"Nie można wykluczyć sabotażu". Premier Danii o wycieku z gazociągów Nord StreamFoto: HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

- Awarie gazociągów mają miejsce bardzo rzadko, dlatego widzimy powód do podniesienia poziomu gotowości. (...) Chcemy zapewnić dokładne monitorowanie infrastruktury krytycznej Danii, aby w przyszłości wzmocnić bezpieczeństwo dostaw - oświadczył dyrektor Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw. W praktyce oznacza to na przykład częstsze patrole obiektów energetycznych w związku z możliwością wystąpienia incydentów.

Rekomendacja dotyczy między innymi duńskiego operatora sieci gazowej Energinet, który odpowiada za część gazociągu polsko-duńskiego Baltic Pipe na terytorium Danii.

"Nie można wykluczyć sabotażu"

Przebywająca w Polsce na uroczystym otwarciu Baltic Pipe premier Danii Mette Frederiksen, komentując wyciek z gazociągów Nord Stream stwierdziła, że "nie można wykluczyć sabotażu". - Jeszcze za wcześnie na konkluzje, ale to jest niezwykła sytuacja. Przecieki są trzy, trudno sobie wyobrazić, aby mogło to być przypadkowe - powiedziała Mette Frederiksen duńskiemu nadawcy publicznemu DR.

We wtorek Szwedzka Administracja Morska przekazała informację o wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu. Z kolei wcześniej duńskie władze informowały o nieszczelności w Nord Stream 2.

Czytaj także:

ng/koz/PAP

Zobacz także

Zobacz także