more_horiz
Wiadomości

Bezrobocie w Polsce nieznacznie zmalało. Na koniec sierpnia stopa wynosiła 4,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:14
"Stopa bezrobocia w sierpniu 2022 roku wynosiła 4,8 proc.", poinformowała w mediach społecznościowych Marlena Maląg. Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomniała także jednemu z posłów opozycji, że u schyłku władz Platformy Obywatelskiej w 2015 roku stopa bezrobocia była dwukrotnie wyższa.
Bezrobocie w Polsce nieznacznie zmalało. Na koniec sierpnia stopa wynosiła 4,8 proc.
Bezrobocie w Polsce nieznacznie zmalało. Na koniec sierpnia stopa wynosiła 4,8 proc.Foto: TT/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Według informacji udostępnionych w mediach społecznościowych przez Marlenę Maląg, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na koniec sierpnia tego roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 4,8 proc. To oznacza, że względem do lipca 2022 br. liczba osób pozostających bez pracy spadła o 0,1 proc.

Minister przypomniała też wypowiedź posła Platformy Obywatelskiej, Mariusza Witczaka, który powiedział, że "pod koniec naszych rządów nie było bezrobocia".

"Tymczasem rzeczywistość jest taka, że liczba bezrobotnych w sierpniu 2015 roku wynosiła 1,56 mln osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła wtedy 9,9 proc." napisała Maląg.

Według UE stopa bezrobocia w Polsce jest jeszcze niższa

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w sierpniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 2,6 proc., tak jak w lipcu - podał Eurostat.

Liczba bezrobotnych w sierpniu wyniosła 440 tys., wobec 446 tys. w lipcu.

Waloryzacja rent i emerytur

- Ostateczną wielkość waloryzacji rent i emerytur poznamy dopiero w lutym, gdy znany będzie wskaźnik średniorocznej inflacji za 2022 rok. Szacujemy, że będzie to około 14 proc., być może więcej – wyjaśniła Maląg w TVP Info.

Powiedziała, że w przyszłym roku nastąpi "uporządkowanie systemu emerytalnego rolników, żeby waloryzacje były równe, tak jak w systemie powszechnym".

Co z Rosjanami na polskim rynku pracy?

Minister Maląg zapytano też, czy przyjmujemy do pracy Rosjan.

- My nie zamknęliśmy rynku pracy dla Rosjan - powiedziała Maląg. - Przed wybuchem wojny na Ukrainie około 2 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to byli Rosjanie, około 40 tys. Dzisiaj szacujemy, że jest to około 16 tys. - powiedziała Maląg.

Zaznaczyła, że nadejdą zmiany "związane z wizami, z przebywaniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej".

- Przygotowywany jest projekt rozporządzenia, który nie będzie pozwalał Rosjanom na uproszczonych ścieżkach pracować w Polsce - poinformowała.

 -Nasz rynek pracy jest dzisiaj stabilny. Ale ja patrzę na to z umiarkowanym optymizmem - powiedziała Maląg i dodała, że spowolnienie gospodarcze sprawi, że w przyszłym roku " bezrobocie trochę wzrośnie".

Czytaj też:

MN/KOZ/TT/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także