more_horiz
Wiadomości

Akcja #sadziMY. Prezydent Andrzej Duda: każde zasadzone drzewo to drobny krok, aby chronić klimat

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:26
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. - Zachęcam do tego, by przyłożyć rękę do akcji sadzenia lasów, drzew w Polsce - mówił prezydent. Jak dodał "każde zasadzone drzewo to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu". 
Prezydent zachęca do sadzenia drzew podczas akcji sadziMY
Prezydent zachęca do sadzenia drzew podczas akcji #sadziMYFoto: KPRP/Przemysław Keler

- Chcę podziękować, że po raz kolejny możemy się spotkać z miejscu sadzenia lasu, ale przede wszystkim, że tą swoją obecnością możemy zademonstrować, a zarazem zachęcić do tego, by z jednej strony szanować las, przyrodę, zachowywać się w sposób ekologiczny, (...) ale przede wszystkim, że możemy uczyć szacunku dla przyrody i dla lasu - powiedział prezydent do uczestników akcji w Leśnictwie Lipnica Wielka.

Andrzej Duda podziękował p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefowi Kubicy za zorganizowanie po raz kolejny akcji rozdawania sadzonek we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. Jak zaznaczył, w ten weekend w 429 nadleśnictwach w Polsce są do pobrania sadzonki.

Akcja #sadziMY. Drobny krok w kierunku ochrony klimatu

- Milion sadzonek jest przeznaczonych do rozdania wszystkim tym, którzy będą chcieli je pobrać, zasadzić. Zachęcam do tego, by przyłożyć rękę do akcji sadzenia lasów, drzew w Polsce" - apelował prezydent, podkreślając, że to "drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu".

- Każde drzewo, które rośnie, które pochłania dwutlenek węgla, sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla i magazynując go w sobie. W związku z tym każde zasadzone drzewo to jest ochrona klimatu - podkreślił.

Akcja #sadziMY została zainaugurowana w 2019 r. przez prezydenta Dudę w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100-lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

Posłuchaj
00:23 11968627_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o akcji sadzenia lasów: to element polityki ochrony klimatu (IAR) 

Czytaj także:

ASP/jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także