Premier Morawiecki: Sikorski wspomógł machinę propagandową Kremla. To memento dla opozycji totalnej

- To koniec mitu pana Sikorskiego jako wytrawnego dyplomaty, ale przede wszystkim memento dla totalnego modelu uprawiania polityki przez polską opozycję - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował wydarzenia na obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Nienawiść do konkurentów politycznych nigdy nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw otwarcie wrogich Polsce - podkreślił, nawiązując do głośnego wpisu byłego szefa MSZ. 

2022-10-01, 11:10

Premier Morawiecki: Sikorski wspomógł machinę propagandową Kremla. To memento dla opozycji totalnej
Premier: nienawiść do konkurentów politycznych nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw wrogich Polsce. Foto: PAP/Wojtek Jargiło/Facebook/MorawieckiPL

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. Kilka dni temu Sikorski zasugerował wpisem na Twitterze, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał b. szef MSZ.

"To memento dla opozycji totalnej"

Mateusz Morawiecki, odnosząc się do tego, podkreślił na Facebooku, że "w trakcie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ rozegrała się symboliczna scena: przedstawiciel Rosji podziękował Radosławowi Sikorskiemu za jego wpis w mediach społecznościowych, który był bardzo szkodliwy dla Zachodu, ale bardzo korzystny dla rosyjskiego aparatu propagandy".

Zdaniem premiera, "to koniec mitu pana Sikorskiego jako wytrawnego dyplomaty, ale przede wszystkim memento dla totalnego modelu uprawiania polityki przez polską opozycję". "Kiedyś pan Sikorski zasłynął z wylewnych gestów wobec Siergieja Ławrowa, dzisiaj wspomógł machinę propagandową Kremla" - zaznaczył Morawiecki.

REKLAMA

Jak dodał, "nienawiść do konkurentów politycznych nigdy nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw otwarcie wrogich Polsce". "Elementarne poczucie racji stanu jest obowiązkiem każdego polskiego polityka i każdej polskiej partii politycznej" - podkreślił szef rządu.

Czytaj również:

Kontrowersyjne wpisy Sikorskiego

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.

Komentując te zdarzenia na Twitterze, Sikorski napisał we wtorek: "Thank you, USA". W kolejnych wpisach wyjaśnił, że "uszkodzenie Nord Stream zawęża pole manewru Putina". "Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał", czyli "z Ukrainą i Polską. Dobra robota" - podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.

REKLAMA

Polityk zamieścił też nagranie, w którym prezydent Joe Biden mówi: "jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres".

Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił również, że cieszy go, iż Nord Stream, "który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany". "To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców" - napisał. "Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu" - podkreślił.

USA reagują

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w środę, iż "idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż wynikiem rosyjskiej dezinformacji".

REKLAMA

Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera.

Zobacz również: Antoni Macierewicz w "Sygnałach dnia"

PAP/kp/pp/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej