more_horiz
Wiadomości

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Oto nagrodzone dzieła

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 22:39
Dokumenty "1939 Oblężenie Warszawy" i ukraiński "Plai" a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna "Mauretańczyk" to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu został utwór "Dużo małych cudów" Kuby Knapa. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Dokumenty 1939 Oblężenie Warszawy i ukraiński Plai a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna Mauretańczyk to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni
Dokumenty "1939 Oblężenie Warszawy" i ukraiński "Plai" a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna "Mauretańczyk" to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w GdyniFoto: PAP/Jan Dzban

"1939 Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky'ego zwyciężył w kategorii dokument polski i otrzymał statuetkę Złotego Opornika. To filmowy hołd dla Juliena Bryana, amerykańskiego dokumentalisty będącego świadkiem pierwszych dni niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.

Jak podkreślał reżyser filmu, to kronikę Juliena Bryana obejrzało 300 milionów osób, co wpłynęło na decyzję Amerykanów o zaangażowaniu się i wsparciu koalicji antyniemieckiej.

Filmy zagraniczne

Ukraiński "Plai" to zwycięzca w kategorii dokument międzynarodowy. Obraz w reżyserii Evy Dżyszjaszwili to opowieść o prostym, wiejskim życiu toczonym w cieniu wojny na Ukrainie.

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym uznano "Mauretańczyka" w reżyserii Kevina Macdonalda. To historia więźnia przetrzymywanego w Guantanamo bez wyroku przez dziesięć lat. Bohater szuka pomocy obrońcy, dzięki któremu odzyska wolność.

Posłuchaj
00:29 pial.mp3 Członek jury konkursowego, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego doktor Paweł Ukielski o filmie "Plai" (IAR)

 

"Obraza obrazu"

Najlepszy reportaż XIV Festiwalu NNW to "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego. Dziennikarz Polskiego Radia Lublin ukazuje historię przybycia do stolicy Lubelszczyzny kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze komunistyczne przy pomocy MO i SB przeprowadziły szereg działań pod kryptonimem "Bystrzyca ‘66" deprecjonujących peregrynację obrazu.

Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, Służba Bezpieczeństwa "aresztowała" obraz, a dwa dni później w święto Bożego Ciała, również studentów, którzy pojawili się na miejscu uprowadzenia obrazu.

Nagrodę dla najlepszego reportażu ufundowało Polskie Radio. Jurorzy zdecydowali również o przyznaniu trzech wyróżnień - otrzymały je "Bilet z rowerem" Ewy Szkurłat z Radia Kraków, "Tola" Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok oraz "Wirtuoz" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

"Gloria Artis"

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina otrzymała dyrektor literacka RdC Aleksandra Głogowska.

To kolejne już wyróżnienie dla Aleksandry Głogowskiej za odnalezienie w Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i przywrócenie do powszechnej świadomości zapomnianego, jedynego dramatu poety.

Posłuchaj
00:57 specnnw.mp3 Festiwal NNW, Nagroda w Konkursie Polskich filmów Dokumentalnych dla E. Starky'ego za film "1939. Oblężenie Warszawy. Relacja Witolda Banacha (IAR)

 

Platynowy Opornik

Gala zamknięcia XIV Festiwalu Filmowego NNW była również okazją do wręczenia pamiątkowych nagród imprezy - m. in. Drzwi do Wolności, Sygnetów Niepodległości czy Przyjaciela Festiwalu NNW.

Specjalną nagrodę - Platynowy Opornik - za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej otrzymał Mirosław Chojecki, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", na emigracji członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Patronat medialny nad XIV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objęły Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także