Kolejny sprzęt dla polskiej armii. Wyrzutnia z pociskami CAMM trafi do 18 Pułku Przeciwlotniczego
W Zamościu odbędzie się dziś przekazanie pierwszego egzemplarza zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu w ramach projektu "mała Narew". Wyrzutnię wyposażoną w brytyjskie pociski CAMM dostaną żołnierze 18 Pułku Przeciwlotniczego, który wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej nazywanej Żelazną Dywizją. Przekazanie pierwszej wyrzutni nastąpi w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace'a.
2022-10-04, 06:35
W skład zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu "mała Narew" wchodzą: mobilna stacja radiolokacyjna SOŁA, urządzenie kierowania uzbrojeniem ZENIT, trzy wyrzutnie iLauncher na podwoziu JELCZ, dwa samochody transportowo-załadowcze na podwoziu tego samego producenta oraz brytyjskie pociski CAMM. Wraz z systemami obrony przeciwlotniczej "mała NAREW" w ramach umowy zakontraktowano również pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz wsparcie wykonawcy w procesie eksploatacji sprzętu przez wojsko.
Wzmocnienie dla wojska
Częścią dzisiejszego przekazania pierwszej wyrzutni krótkiego zasięgu będzie też zatwierdzenie przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na pozyskanie systemu przeciwlotniczego "Pilica plus". Kontrakt zakłada pozyskanie przez Polskę 21 baterii systemu Pilica, w skład których wejdą zestawy produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, które będą wyposażone w brytyjskie pociski CAMM. Dzięki temu, że będą to te same efektory, które są w programie "Narew", uda się zwiększyć zasięg wyrzutni przeciwlotniczych z około 6,5 km do nawet 25.
Pierwsze seryjne zestawy Pilica bardzo krótkiego zasięgu są już na wyposażeniu polskiej armii. Dysponuje nimi m.in. dywizjon rakietowy w Sochaczewie. Zestawy te są wyposażone w automatyczne armaty oraz pociski przeciwlotnicze Grom. Zestawy mogą zwalczać samoloty, śmigłowce, drony oraz pociski manewrujące z odległości kilku kilometrów.
Posłuchaj
Dodatek dla żołnierzy
"Podjąłem decyzję, aby żołnierze w określonych jednostkach wojsk lądowych dostawali dodatek służbowy 450 złotych miesięcznie. Zależy mi na tym, aby żołnierze ci otrzymywali dodatki, tak jak inne rodzaje sił zbrojnych. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już skierowane do uzgodnień" - napisał Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
- Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. Szef MON: silna armia to inwestycja w bezpieczeństwo
- Obowiązkowe szkolenia wojskowe? Poseł PiS: musimy dbać o bezpieczeństwo kraju
IAR/as/kor
REKLAMA