more_horiz
Wiadomości

Macierewicz: oszustwa, kłamstwa i manipulacje w reportażu TVN. Materiały trafiły do KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 20:11
Antoni Macierewicz poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej, że przekazał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "materiały wskazujące na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u, aby KRRiT podjęła w tej sprawie działania". Przewodniczący tzw. podkomisji smoleńskiej odnosi się do materiału stacji TVN o rzekomym zatajeniu części wyników badań w raporcie z katastrofy smoleńskiej.
Antoni Macierewicz na posiedzeniu sejmowej komisji poinformował o przekazaniu KRRiT materiałów dot. oszustw, kłamstw i manipulacji TVN
Antoni Macierewicz na posiedzeniu sejmowej komisji poinformował o przekazaniu KRRiT materiałów dot. "oszustw, kłamstw i manipulacji TVN"Foto: PAP/Piotr Nowak

12 września w programie "Czarno na białym" w TVN24 został wyemitowany reportaż "Siła kłamstwa", w którym przedstawiono materiały sugerujące, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska, a które nie zostały opublikowane.

Podkomisja zaprzecza zarzutom TVN

W programie podano, że co najmniej od grudnia 2020 r. Antoni Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii z 2010 roku.

W związku z reportażem podkomisja ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego w dniu 10 kwietnia 2010 roku wydała oświadczenie. "Podkomisja przedstawiła swoje badania w sposób rzetelny i były one przeprowadzone przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych źródeł i metod naukowych. Podkomisja wszystkie swoje wyniki badań, w tym symulacje NIAR rozbicia samolotu po uderzeniu w ziemię, opublikowała w Raporcie oraz w załącznikach (m.in. załącznik nr 23 »Badania NIAR«)" - napisano w oświadczeniu.

Macierewicz: sprawa kłamstw TVN trafiła do KRRiT

W środę podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej Antoni Macierewicz zwrócił się do przewodniczącego komisji, aby przekazał wszystkim jej członkom "materiały, wskazujące na oszustwa, kłamstwa i manipulacje TVN-u". - Wszystko to zostało przekazane także do (Krajowej) Rady Radiofonii i Telewizji, żeby podjęła w tej sprawie działania - dodał poseł PiS.

Ponadto Macierewicz poinformował, o krokach, jakie podjął wobec lidera Nowoczesnej posła Adama Szłapki (KO). - Przekazałem od prokuratury zarzut wobec pana Szłapki, który w oparciu o oszustwa próbuje mnie stawiać zarzuty - dodał.

Szłapka, po ujawnieniu w materiale TVN dokumentów nieopublikowanych wcześniej przez podkomisję smoleńską, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Macierewicza.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Czytaj również:

PAP, jmo/ kor

Zobacz także

Zobacz także