Senat przedłużył działanie Tarczy Antyinflacyjnej. Obniżone stawki VAT i akcyzy zostaną utrzymane
Ustawa przedłużająca do końca roku działanie Tarczy Antyinflacyjnej wraca do Sejmu. Stało się tak, bo do rządowych przepisów poprawki wprowadził Senat.
2022-10-06, 17:09
Ustawa przewiduje utrzymanie obniżonych stawek akcyzy i VAT m.in. na żywność, oleje silnikowe i nawozy. Nowela utrzymuje również 8 i 23 procent stawki podatku VAT w 2023 roku i w kolejnych latach. Przewiduje powiązanie ich z wydatkami na obronność - mają być utrzymywane dopóki łączne wydatki na ten cel będą utrzymywać się powyżej 3 procent PKB.
Poprawki Senatu przewidują nie tylko obniżenie tych stawek już od przyszłego roku, ale również rezygnację z uzależnienia ich wysokości od wydatków na obronność.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz mówił, że powiązania stawek VAT z wydatkami na obronność jest potrzebne ze względu na wojnę na Ukrainie. Stwierdził sytuacja za naszą wschodnią granicą oraz nieprzewidywalność Władimira Putina sprawiają, że musimy podnieść wydatki na ten cel. Ponadto ustawa zawiesza na 2 lata przepisy o minimalnym podatku dochodowym czy uchyla przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie.
Sejm może przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu.
REKLAMA
Posłuchaj
Przemówienie senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Mróza w Senacie 0:15
Dodaj do playlisty
Prezes NBP o tarczy i inflacji
W przyszłym roku poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy inflacyjnej i zmian cen regulowanych - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński.
- Ale jeśli chodzi o tendencję, z pewnością zobaczymy stopniowy spadek dynamiki cen w kierunku celu inflacyjnego NBP. Najkorzystniej by to się układało, to zależy od rządu, by utrzymać tarczę antyinflacyjną i ceny regulowane w ryzach. Wtedy ta inflacja będzie szybko spadać - powiedział prezes NBP.
Zobacz rozmowę o nocie dyplomatycznej w sprawie reparacji
Czytaj też:
- Specjalna taryfa na prąd m.in. dla samorządów. Müller: projekt przedstawimy w przyszłym tygodniu
- Premier: chcemy, żeby cena tony węgla nie była wyższa niż 2 tys. zł
MN/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA