Konferencja Cyber24 Day. Cieszyński: chcemy przeznaczyć na cyberbezpieczeństwo nawet 9 mld zł

2022-10-12, 12:30

Konferencja Cyber24 Day. Cieszyński: chcemy przeznaczyć na cyberbezpieczeństwo nawet 9 mld zł
W Warszawie trwa konferencja Cyber24 Day. Foto: Twitter/@CyfryzacjaKPRM

Polskie władze tylko w tym roku przeznaczyły 170 milionów złotych na zwiększenie cyberbezpieczeństwa - poinformował Janusz Cieszyński, pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM. Wiceminister Cieszyński otworzył konferencję Cyber24 Day, podczas której eksperci poruszają najbardziej aktualne tematy związane z zagrożeniami w sieci. 

Janusz Cieszyński wyjaśniał, że zasilony został między innymi fundusz, dzięki któremu można odpowiednio wynagradzać ekspertów, a także rozwijano system cyberbezpieczeństwa w wielu wymiarach. - Udało się uruchomić wart pół miliarda złotych program wsparcia podmiotów leczniczych, które oprócz energetyki i infrastruktury krytycznej są najważniejszym elementem, na którego ochronie musimy się teraz skupić - powiedział.

Wiceminister Cieszyński dodał, że Polska podjęła też współpracę z Ukrainą, tworząc na terenie naszego państwa pierwsze Data Center poza granicami tego kraju.

Długofalowa inwestycja w cyberbezpieczeństwo 

Wiceminister Cieszyński zapewnił też, że to nie koniec inwestycji w system cyberbezpieczeństwa, a to za sprawą nowej ustawy. - To ustawa, która przewiduje, że na zadania związane z budową infrastruktury, która podniesie poziom cyberbezpieczeństwa, przeznaczymy w ciągu dziesięciolecia około 8-9 miliardów złotych - zaznaczył.

Czytaj także:

Do uczestników konferencji list, odczytany przez generała Karola Molendę, dowódcę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, skierował minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON napisał między innymi, że obecna sytuacja na świecie zobowiązuje do pełnego zaangażowania w rozwój systemów cyberbezpieczeństwa. "Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby w kwestii cyberbezpieczeństwa pozostać w tyle za naszymi wrogami. Dlatego Wojska Obrony Cyberprzestrzeni rozwijane są dynamicznie i tak będzie w najbliższych latach. Nasi cyberżołnierze to już nie tylko wojsko przyszłości, ale to wojsko, które operuje teraz, zapewniając bezpieczeństwo wojskowych i resortowych systemów" - pisał.

Posłuchaj

Janusz Cieszyński: na zadania związane z budową infrastruktury, która podniesie poziom cyberbezpieczeństwa, przeznaczymy w ciągu dziesięciolecia około 8-9 miliardów złotych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Podczas całodniowej konferencji eksperci poruszać będą między innymi takie tematy, jak:  cyberżołnierz w służbie państwa, cyberbezpieczeństwo dla państwa i obywatela, transformacja cyfrowa a nasycenie organizacji bezpieczeństwem, inwigilacja na miarę czasów - jak się przed nią ochronić?

IAR/kp

Polecane

Wróć do strony głównej