more_horiz
Wiadomości

Przegląd schronów w Polsce. "Będą środki na ich doposażenie"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 10:43
Maciej Wąsik powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że przegląd schronów w stolicy i ich stan spowodował, że resort spraw wewnętrznych i administracji zlecił ich inwentaryzację w całym kraju. Wiceszef MSWiA zapowiedział środki na ich doposażenie. 
MSWiA zleciło przegląd schronów w całej Polsce
MSWiA zleciło przegląd schronów w całej PolsceFoto: Shutterstok/Andrea Izzotti

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Straży Pożarnej przegląd schronów w całym kraju. Sprawdzane jest to czy obiekty są zdolne do użytku i czy są odpowiednio wyposażone. Takich miejsc jest w naszym kraju 62 tysiące.

Stan schronów

Maciej Wąsik podkreślił, że do takiego ruchu skłonił ministerstwo stan schronów podlegających samorządowi w Warszawie. - Na podstawie tego jak wyglądają schrony w Warszawie uznaliśmy, że trzeba przejrzeć schrony w całej Polsce. Mamy inwentaryzację schronów, ale przegląd tych w Warszawie pokazał, że ich stan jest słaby. Na pewno będą środki na doposażenie takich schronów - zapowiedział Maciej Wąsik.

Gość Polskiego Radia zapytany o ogólną wiedzę Polaków o miejscach, w których znajdują się schrony przyznał, że taka wiedze nie jest powszechna. Zapowiedział także, że mimo braku potrzeby z ich korzystania, będą prowadzone działania, które mają zmienić taki stan rzeczy.

- Ludzie rzeczywiście nie wiedzą, gdzie są schrony bo nie było to potrzebne. Od czasów zimnej wojny nikt się nimi nie interesował. Choć nie ma takiej potrzeby, żeby z nich korzystać to budujemy narzędzie dzięki, któremu każdy będzie miał wiedzę, gdzie najbliższy schron się znajduje - powiedział Maciej Wąsik.

Czytaj także:

Posłuchaj
13:14 PR3 2022_10_13-08-44-25.mp3 Maciej Wąsik m.in. o przeglądzie schronów w Polsce (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 8.44

dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także