more_horiz
Wiadomości

Szef MON w Toruniu: tworzymy wielowarstwowy i zintegrowany system obrony powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:14
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że system Patriot jest już w Polsce i będzie integrowany z polską obroną powietrzną. Mówił o tym w Toruniu, gdzie z prezydentem Andrzejem Dudą oglądał pierwsze dostarczone do naszego kraju baterie. Szef MON podkreślił, że Patrioty w Polsce to zakończenie czteroletniego procesu, a nowy sprzęt będzie ważnym ogniwem obrony.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: przystępujemy do tworzenia wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznej
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: przystępujemy do tworzenia wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznejFoto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

Wicepremier Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na znaczenie systemu zarządzania walką IBCS dla integracji systemów obrony poszczególnych warstw, a po włączeniu w system obrony powietrznej samolotów F-35 wojsko otrzyma pełny ogląd sytuacji, a Polska uzyska "unikalne w Europie warunki bezpieczeństwa".

Szef MON przypomniał, że zestawy Patriot mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, obronę krótkiego zasięgu ma zapewnić system Narew, a bardzo krótkiego zasięgu pociski Piorun uzupełnione artyleryjsko-rakietowymi zestawami Pilica.

Nawiązując do zainicjowanego przez Niemcy europejskiego systemu obrony powietrznej, szef MON powiedział: "My jesteśmy kilka długości przed naszymi współpracownikami, partnerami, którzy wczoraj podpisali tę deklarację. Oni podpisali deklarację intencji, my na polskiej ziemi już mamy ten system, on będzie w pełni operacyjny za kilka miesięcy".

System Patriot. Jak działa?

System Patriot będący częścią programu "Wisła" będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. Polska na razie zakupiła dwie baterie Patriot i stara się o zakup kolejnych sześciu - w maju wystąpiła do producenta w USA z zapytaniem ofertowym. 

Podstawowym zadaniem "Wisły" ma być zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Posłuchaj
00:21 11993847_1.mp3 Szef MON: system Patriot jest już w Polsce (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wicepremier Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

ASP/kor

Zobacz także

Zobacz także