Premier do wojewodów: w sytuacjach kryzysowych samorządy muszą ściśle współpracować z rządem

2022-10-17, 12:14

Premier do wojewodów: w sytuacjach kryzysowych samorządy muszą ściśle współpracować z rządem
Premier przed odprawą z wojewodami: chcemy poprzez gminy dotrzeć do wszystkich obywateli, którzy potrzebują jeszcze węgla. Foto: Twitter/@PremierRP

W poniedziałek odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego i kierownictwa MSWiA z wojewodami. - W sytuacjach kryzysowych samorządy muszą ściśle współpracować z rządem - podkreślił premier.

Premier na początku spotkania podkreślił, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie wywołała wiele turbulencji i problemów, a jednym z nich jest dostarczenie ciepła.

- Mamy ciepło systemowe i tutaj troszczymy się o to, żeby do elektrociepłowni dotarł węgiel, żeby gaz był możliwy również do nabycia. Ale mamy też to ciepło pochodzące ze źródeł indywidualnych, czyli z pieców - wyjaśnił Morawiecki.

Dystrybucja węgla

Szef rządu zaznaczył, że od wielu miesięcy - co najmniej od czasu nałożenia embarga na węgiel rosyjski - węgiel ściągany jest do Polski z całego świata. - Przed chwilą zakończyłem spotkanie sztabu. Wiem, że ilość węgla zgromadzonego już w portach sięga około 4 mln ton, a więc nie są to małe ilości - powiedział.

Premier mówił, że rząd chce poprzez gminy dotrzeć do wszystkich obywateli, którzy potrzebują jeszcze węgla. - Wiemy, że mniej więcej około 50 procent obywateli ma zabezpieczony węgiel, ale część jeszcze go nie posiada i musimy poprzez samorządy ten węgiel im dostarczyć - podkreślał.

Przepis korzystny dla samorządów

Premier na spotkaniu zaznaczył, że sprawna koordynacja przy wdrożeniu ustawy węglowej jest niezbędna. - Aby nie czekać na jej wdrożenie, bo pewnie ono nastąpi nie wcześniej, niż w pierwszej połowie listopada, ujęliśmy tam w tej ustawie klauzule działania prawa na korzyść mieszkańców z mocą wsteczną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest oczywiście ogólna zasada, że prawo nie działa wstecz, ale tam gdzie ono działa na korzyść, może zadziałać wstecz - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w tym przypadku ta ustawa działa na korzyść i tym samorządom, które podejmą się realizacji zadań jeszcze przed wejściem w życie ustawy, gwarantuje się zrekompensowanie różnic cenowych i różnic w kosztach operacyjnych. - Po to, aby jak najszybciej móc dotrzeć z naszymi ustawami i z węglem do samorządów - wyjaśnił premier.

Podkreślił też, że spięcie wszystkich tematów pomiędzy wojewodami, samorządami, gminami, Ministerstwem Aktywów Państwowych, importerami węgla, Ministerstwem Klimatu i Środowiska i całą administracją rządową oraz samorządową jest zadaniem "kluczowym, niebanalnym i bardzo ważnym".

Czytaj także:

IAR/PAP/kp

Polecane

Wróć do strony głównej