more_horiz
Wiadomości

Szantaż energetyczny Rosji. Ekspert OSW: główną strategią pogłębianie kryzysu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:20
W najbliższych miesiącach dominującym elementem rosyjskiej strategii będzie pogłębianie kryzysu energetycznego w Europie - uważa dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. W analizie dla biznesalert.pl wskazał, że Zachód ogranicza zużycie gazu i szuka innych źródeł surowca, ale nie wiadomo, "kto w nadchodzącym sezonie grzewczym wyjdzie z energetycznej konfrontacji zwycięsko".
Nie wiadomo jeszcze, kto wyjdzie zwycięsko z energetycznej konfrontacji - uważa dr Szymon Kardaś
Nie wiadomo jeszcze, kto wyjdzie zwycięsko z energetycznej konfrontacji - uważa dr Szymon KardaśFoto: Ionut Anisca/ Shutterstock

Analityk podkreślił, że "Kreml stosuje metodę kija i marchewki". Rosja grozi całkowitym wstrzymaniem eksportu po wprowadzeniu pułapów cenowych i przekonuje, że ma inne możliwości sprzedaży ropy i gazu, a jednocześnie "wysyła sygnał, że jest gotowa na pewien rodzaj normalizacji relacji energetycznych". Przykładem jest oferta przesyłu gazu nieuszkodzoną nitką Nord Stream 2 czy utworzeniu hubu gazowego z Turcją. 

Moskwa gotowa do spełnienia gróźb

Kardaś wskazuje przy tym, że spełnienie przez Rosję gróźb wydaje się realne.

"Kreml może opierać swoją kalkulację na tym, że w horyzoncie krótkoterminowym dalsze ograniczanie dostaw gazu do odbiorców europejskich generuje dużo poważniejsze wyzwania dla Zachodu, niż dla Rosji" - czytamy. 

Puste deklaracje

Inne sygnalizowane propozycje i działania są zdaniem eksperta raczej mgliste.

W sprawie budowy nowego gazociągu do Chin nie ma żadnych wiążących ustaleń, a jego deklarowana przepustowość to zaledwie 1/3 wolumenu na rynek europejski. Także hub gazowy z Turcją to raczej wizja niż projekt i "pomysł ma być dopiero przedmiotem dwustronnych konsultacji", a budowa potrzebnych do tego instalacji w warunkach sankcji byłaby mocno utrudniona. 

Analityk nie wierzy też w powodzenie certyfikacji Nord Stream 2 i zauważa, że Berlin stanowczo odrzuca taką możliwość. 

Czytaj także:

IAR/biznesalert/fc


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także