more_horiz
Wiadomości

Unia szykuje kolejne wsparcie dla Ukrainy. Premier Morawiecki: nie zostawimy ich samych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 17:05
- Kreml musi wiedzieć, że Unia Europejska, tak jak USA, będzie pomagała finansowo Ukrainie - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu.
Morawiecki - Kreml musi wiedzieć, że UE, tak jak USA będzie pomagała finansowo Ukrainie
Morawiecki - Kreml musi wiedzieć, że UE, tak jak USA będzie pomagała finansowo UkrainieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier skomentował wstępną zgodę europejskich przywódców na propozycję Komisji o przekazaniu w przyszłym roku władzom w Kijowie 18 miliardów euro. Co miesiąc ma być przekazywanych 1,5 miliarda euro.

Premier Morawiecki powiedział, że proponował takie rozwiązanie szefowej Komisji przed kilkoma tygodniami.

- Jestem wdzięczny Komisji Europejskiej, że wysłuchała naszych postulatów, aby pokazać tę nadzieję, perspektywę Ukrainie, że nie zostawimy ich samych. Tak jak USA zadeklarowały ze swojej strony kolejną wielomiliardową pomoc finansową dla Ukrainy na przyszły rok, tak Kreml musi wiedzieć, że Unia Europejska też będzie pomagała i tych pieniędzy na funkcjonowanie państwa ukraińskiego wystarczy - powiedział szef polskiego rządu, podkreślając, że nie można pozbawić Ukrainy nadziei, Ukrainy, która walczy o wolność swoją, ale także o pokój i bezpieczeństwo całej Europy.

Wsparcie dla Kijowa

Ursula von der Leyen po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli zapowiedziała przekazanie Ukrainie 18 miliardów euro w przyszłym roku na najpilniejsze potrzeby. Wsparcie finansowe dla Kijowa było jednym z tematów spotkania.

Posłuchaj
00:30 12005869_1.mp3 Premier M. Morawiecki o wsparciu finansowym Ukrainy (IAR)

- Ważne, by Ukraina otrzymała przewidywalny i stały napływ pieniędzy. Ukraina powiedziała nam, że potrzebuje miesięcznie od trzech od czterech miliardów euro, by mieć wystarczające fundusze na podstawowe potrzeby. Te pieniądze powinny być przekazane wspólnie przez Unię Europejską, USA i europejskie instytucje - powiedziała szefowa Komisji. Wyjaśniła, że Unia może przekazać 1,5 miliarda euro miesięcznie, co oznacza, że cała przyszłoroczna pula wyniesienie 18 miliardów euro.

Czytaj też:

dn/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także