IPN wręczył nagrody "Świadek historii". "Za determinację w mówieniu prawdy o polskim narodzie"
Instytut Pamięci Narodowej wręczył nagrody "Świadek historii". Nagroda przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej.
2022-10-25, 16:59
Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że laureaci to osoby i instytucje, które dźwigają olbrzymią odpowiedzialność.
- Za to, że opowiadają o świecie pełnym cierpienia, pełnym śmierci, także radości, ale i o świecie, którego już z nami nie ma. To świadkowie niosą właśnie brzemię odpowiedzialności za tę opowieść o świecie, który już przeminął, który należy opisać, zachować i za tę determinację w mówieniu prawdy o polskim narodzie, niezależnie od tego, gdzie ona jest wypowiadana, chciałem serdecznie podziękować wszystkim "Świadkom historii" - zaznaczył.
Nagrodę otrzymała między innymi prezes Stowarzyszenia "Polacy w Kazachstanie" Helena Rogowska. Laureatka w przesłanym filmie podziękowała za wyróżnienie. - Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności za przyznanie nagrody Instytutu Pamięci Narodowej. Z wielką radością przyjmuję ten zaszczyt, składam wyrazy uznania i gratuluję wszystkim laureatom - to dla mnie prawdziwa radość - podkreśliła.
Helena Rogowska od lat pielęgnuje tradycje i zwyczaje polskie w Kazachstanie oraz dba o zachowanie i pogłębienie wiedzy o historii i losach zesłanych tam Polaków.
REKLAMA
Posłuchaj
IPN wręczył nagrody "Świadek historii"
Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche. Odbierając wyróżnienie, wiceprezes Stowarzyszenia Maria Radożycka-Paoletti podkreślała, że jednym z najważniejszych jego zadań jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego wyzwalających Włochy spod okupacji niemieckiej.
- Chciałam bardzo serdecznie podziękować w imieniu Stowarzyszenia za tę bardzo prestiżową nagrodę, która stanowi niewątpliwie wyraz uznania dla naszej ponad dwudziestoletniej pracy. Przechowanie pamięci o 2. Korpusie Polskim, przekazanie Włochom i Polakom i przechowanie tej spuścizny, to jest pierwsza i najważniejsza misja związaną z historią - zaznaczyła.
Nagrodą "Świadek historii" został uhonorowany także emerytowany oficer brytyjskiej policji Simon Elmer, który od lat promuje polską historię wojskową lat 1939-47. Wyróżnienie otrzymał także Klaus Leutner z Niemiec, który od początku lat 90. społecznie zajmuje się dokumentowaniem zbrodni niemieckich w okresie II wojny światowej i przywracaniem pamięci o ich ofiarach, szczególnie o Polakach.
Nagrodę otrzymało również Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej. Pośmiertnie nagrodę przyznano pierwszemu prezesowi Polonii po rumuńskiej rewolucji Antoniemu Rojowskiemu, który od 1953 roku, mimo niesprzyjających warunków, kultywował i wspierał ducha polskości na rumuńskiej Bukowinie.
REKLAMA
- "Rok 1945 przyniósł zniewolenie, nie wyzwolenie". IPN wzywa do usunięcia pomnika armii ZSRR
- Pamięć o Polakach w Uzbekistanie. Współpraca IPN z Narodowym Archiwum Uzbekistanu
Zobacz także: Karol Nawrocki w Programie 1 Polskiego Radia
ng//IAR
REKLAMA