Posiedzenie Sejmu i Senatu. Obrady i głosowanie poprawek ws. cen węgla i energii

Sejm i Senat kontynuują obrady. Izba wyższa będzie między innymi głosować nad poprawkami do ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

2022-10-27, 08:50

Posiedzenie Sejmu i Senatu. Obrady i głosowanie poprawek ws. cen węgla i energii
Sejm zajmie się na bieżącym posiedzeniu projektami kolejnego wsparcia dla polskich rodzin, samorządów i przedsiębiorców związanego ze wzrostem cen energii.Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

Przepisy pozwolą jednostkom samorządowym kupować węgiel od importerów po 1,5 tysiąca złotych za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tysiące za tonę.

Senatorowie będą też głosować nad poprawkami wniesionymi do ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Wprowadza ona między innymi mechanizm ceny maksymalnej stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tak zwanych podmiotów wrażliwych wyniesie 785 złotych za MWh. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, maksymalna cena za MWh wyniesie 693 złote.

Nowelizacja ws. rent i emerytur

Wieczorem nad poprawkami Senatu będzie głosował Sejm. Blok głosowań ma się rozpocząć o 19.30. Posłowie będą też głosować nad rządowym projektem nowelizacji projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy on waloryzacji przyszłorocznych świadczeń. Rząd proponuje w przyszłym roku waloryzację kwotowo-procentową, zapewniającą minimalny wzrost świadczeń o 250 złotych.

Wcześniej Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa o notariacie, dzięki której wpisów do ksiąg wieczystych będzie można dokonywać drogą elektroniczną. Izba ma też wysłuchać informacji bieżącej "w sprawie blokowania przez rząd RP środków europejskich", o co wnieśli posłowie PSL-u.

REKLAMA

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej