Gigantyczna obława na śląskich pseudokibiców. Kilkudziesięciu bandytów trafiło w ręce policji

2022-10-28, 07:51

Gigantyczna obława na śląskich pseudokibiców. Kilkudziesięciu bandytów trafiło w ręce policji
W akcji zatrzymania pseudokibiców na Śląsku uczestniczyło blisko tysiąc mundurowych. Foto: cbsp.policja.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 35 członków "Psychofans". Śląscy pseudokibice mają odpowiadać nie tylko za bójki z fanami innych drużyn piłkarskich, ale też handel narkotykami.

W akcji CBŚP uczestniczyło jednocześnie blisko tysiąc funkcjonariuszy w tym kontrterroryści. Wśród zatrzymanych jest między innymi jeden z liderów grupy "Psychofans" Łukasz Z., pseudonim "Zajączek".

Policja przejęła ponad pół kilograma marihuany, 98 gramów 2CB zwanego elitarnym narkotykiem. Funkcjonariusze znaleźli też broń palną, maczety, kije baseballowe, kominiarki i 71 tysięcy złotych w gotówce.

Obława w kilku miastach jednocześnie

Akcję zatrzymania 35 osób przeprowadzono we wtorek, 25 października - poinformowała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz. - Wczesnym rankiem w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach, Żorach, Wyrach, Nakle Śląskim i Bytomiu rozpoczęła się gigantyczna akcja ukierunkowana na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich - podkreśliła policjantka.

- Śląskich policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli funkcjonariusze z CBŚP z całego kraju, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji - przekazała rzecznik.

Brutalne pobicie w biały dzień

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w bójkach w tzw. ustawkach kibicowskich, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów takich jak maczety, kradzieży z włamaniami oraz obrocie hurtowymi ilościami narkotyków" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono zatrzymanym zarzuty kradzieży z włamaniami, hurtowego handlu narkotykami i udziału w bójkach kibiców z użyciem maczet. W czasie jednego z takich zdarzeń w Świętochłowicach członkowie "Psychofans" zaatakowali kibica przeciwnej drużyny, kiedy spacerował z rodziną. Przewrócili wózek z małym dzieckiem, a mężczyźnie zadali wiele ciosów specjalnie zaostrzonymi maczetami.

Zeznania członków gangu

Jak wyjaśnili prokuratorzy, ujawnienie przestępstw było możliwe dzięki wyjaśnieniom złożonym przez byłych członków grupy "Psychofans", którzy złamali "zmowę milczenia" i zdecydowali się na współpracę ze śledczymi.

Posłuchaj

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 35 członków "Psychofans". Śląscy pseudokibice mają odpowiadać nie tylko za bójki z fanami innych drużyn piłkarskich, ale też handel narkotykami - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach zastosował wobec 17 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych 18 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 50 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju" - przekazała PK.

Czytaj także:

Łącznie w śledztwie przeciw pseudokibicom działającym na terenie Chorzowa, Katowic i Krakowa akty oskarżenia objęły 138 osób.

Trzy lata gangsterskiej działalności

Według ustaleń śledczych grupa działała od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku, w woj. śląskim, małopolskim i innych, a w szczególności w Chorzowie, Katowicach i Krakowie. "Członkowie grupy zajmowali się popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobiciami, bójkami pseudokibiców chorzowskiego klubu z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, przestępstwami przeciwko mieniu, w tym m.in. rozbojami, oszustwami, przestępstwami przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, przeciwko porządkowi publicznemu, w tym uprowadzeniami dla okupu, oraz przestępstwami narkotykowymi" - dodała PK.

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej