Zbigniew Ziobro alarmuje: Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro
"Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro. Pod niemiecką presją, za namową niemieckiej partii w Polsce" - w ten sposób minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro odniósł się do informacji o potrąceniu Polsce wypłaty kolejnych funduszy unijnych.
2022-10-28, 16:35
Jak podało w piątek RMF FM, Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro w ramach siódmej transzy kar za niewykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak wylicza radio, KE do tej pory potrąciła nam już z należnych funduszy 267 mln euro, czyli 1 mld 262 mln zł.
"Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro. Pod niemiecką presją, za namową niemieckiej partii w Polsce. Ordnung muß sein" - czytamy na Twitterze Zbigniewa Ziobro.
TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.
Jak podało radio, jest to siódme potrącenie kar od 3 listopada ubiegłego roku, gdy KE zaczęła je naliczać. Obecna decyzja o potraceniu obejmuje okres od 28 czerwca do 27 lipca br.
REKLAMA
Reforma sądownictwa a wypłaty funduszy z KPO
15 lipca br. weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO.
Rozmowy na temat KPO między polskim rządem a Komisją Europejską trwają. Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że nowe prawo (ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i powołująca Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, uchwalona z inicjatywy prezydenta) jest ważnym krokiem, jednak nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".
Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".
- Marek Balt: zagraniczni politycy dziwią się, że polski rząd broni się przed praworządnością
- Blokada pieniędzy z KPO. Europoseł Lewicy: typowo polityczne starcie
- Prezydent Duda wyznaczył prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. To sędzia Wiesław Kozielewicz
Zobacz: minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 24
PAP
asp
REKLAMA