Nowela prawa oświatowego. Wargocka: chcemy, aby rodzice mogli współdecydować o zajęciach w szkołach

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, dotyczące m.in. działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. - Popieramy zapisy, które zapewniają rodzicom możliwość współdecydowania o treściach i sposobach prowadzenia zajęć dodatkowych w szkołach - powiedziała poseł PiS Teresa Wargocka w debacie nad projektem.

2022-11-03, 18:37

Nowela prawa oświatowego. Wargocka: chcemy, aby rodzice mogli współdecydować o zajęciach w szkołach
Poseł Wargocka: popieramy zapisy, które pozwalają rodzicom współdecydować o zajęciach w szkołach. Foto: FORUM/Slawomir Olzacki

Chodzi o dwa projekty: prezydencki i poselski. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży podjęła decyzje o ich wspólnym procedowaniu. 

W czwartkowej debacie posłanka PiS Teresa Wargocka powiedziała, że pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy krytyki omawianego projektu wynikają z niezrozumienia tych przepisów. Przywołując przepisy konstytucji, Wargocka wskazała, że "wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny jest zadaniem systemu oświaty", a artykuł 48. ustęp 1. określa prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami.

Poseł podkreśliła, że klub PiS w pełni popiera zapisy projektu, które "regulują kwestie zapewnienia wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści i sposobach prowadzenia zajęć dodatkowych organizowanych w szkołach lub placówkach".

Nowela prawa oświatowego. Samorządy wprowadzały do szkół swoją edukację

Dzięki zmianom w projekcie ustawy, rada rodziców otrzymuje uprawnienia do konsultacji ze wszystkimi rodzicami przed wydaniem opinii wymaganej do wyrażenia zgody na działalność organizacji pozarządowych w szkole oraz do monitorowania przebiegu tych zajęć - powiedziała poseł PiS.

REKLAMA

Jak dodała, "nastąpiło zachwianie pomiędzy zadaniami ustawowymi samorządów, jako organów prowadzących, i kuratora, jako organu prowadzącego".

- To samorządy podjęły działania, na podstawie których wprowadzały do szkół swoje programy edukacyjne. [...] To są przeważnie programy, co do których rodzice mieli poważne zastrzeżenia - powiedziała Wargocka.

Zapowiedziała złożenie poprawki, "by do organizacji, które nie będą wymagały opinii kuratora, dopisać Polski Czerwony Krzyż".

Czytaj także:

Zobacz:  wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24

PAP

asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej