Premier Litwy: wraz z władzami Polski ściśle monitorujemy rozwój wydarzeń na granicach
Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała, że wraz z władzami Polski jej kraj ściśle monitoruje rozwój wydarzeń na granicach. Władze obwodu kaliningradzkiego ogłosiły wdrożenie tak zwanego porozumienia o otwartym niebie z Syrią, Turcją i Białorusią.
2022-11-07, 22:02
Szefowa litewskiego rządu mówiła w TVP Info, że trzeba do tego podchodzić z dużą ostrożnością. - Zobaczymy, w co to się przerodzi, bo Rosja, podobnie zresztą jak Białoruś, znana jest z mówienia różnych rzeczy, które niekoniecznie muszą być prawdą. Będziemy więc monitorować rozwój wydarzeń, profil migrantów przybywających na granicę, loty i zastanawiać się, jakich potrzebujemy rozwiązań, być może również na szczeblu europejskim - powiedziała litewska premier.
Polskie władze przestrzegają, że Rosja może próbować utworzyć nielegalny szlak migracyjny wiodący przez obwód kaliningradzki.
Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała, że ostrzeżenia o tym, iż Rosja jest realnym zagrożeniem, nie były wcześniej traktowane poważnie. Szefowa litewskiego rządu w rozmowie z TVP Info zaznaczyła, że paradoksalnie obecnie czuje się dużo bezpieczniej niż jeszcze kilka lat temu.
Ingrida Simonyte zaznaczyła, że NATO dotarło do momentu przebudzenia, w którym Sojusz przemyślał swoje wcześniejsze stanowisko. - Podczas szczytu w Madrycie było już widać czarno na białym, że Rosja jest zagrożeniem - stwierdziła premier Litwy. Dodała, że Władimirowi Putinowi udało się "ożywić ducha NATO".
REKLAMA
Posłuchaj
Budowa zapory
Budowa tymczasowej zapory rozpoczęła się w środę w okolicy Wisztyńca na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Zapora o wysokości 2,5 m i szerokości 3 m ma powstać na całej długości granicy z Rosją. Zainstalowane mają być też urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy. Budowa zapory elektronicznej ma ruszyć do końca roku.
Posłuchaj
Szef MON Mariusz Błaszczak mówił w zeszłym tygodniu, że zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim "poprzez uszczelnienie tej granicy" w związku z "niepokojącymi informacjami", że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi, pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej (pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym) na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem. Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca. Rzecznik SG informowała PAP, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł.
Zobacz także:
dn/IAR/PAP/kor
REKLAMA