more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki podczas ćwiczeń Puma-22. "Pokazują naszą jedność i solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 13:23
- Dzisiaj razem z premierem Słowacji mogliśmy obserwować manewry wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej, wraz z wojskami USA i Wielkiej Brytanii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ćwiczeń wojskowych Puma-22. Jak dodał, "te manewry pokazują naszą jedność i solidarność".
Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Słowacji Eduard Heger obserwowali w środę manewry PUMA-22.
Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Słowacji Eduard Heger obserwowali w środę manewry PUMA-22.Foto: TT @PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Słowacji Eduard Heger obserwowali w środę manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii PUMA-22 na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu.

- Te manewry pokazują, że najsilniejszy sojusz świata, czyli NATO, jest realną siłą, która może się przeciwstawiać wszelkiej agresji. Musimy budować armię tak silną, by nie musiała walczyć - by samą siłą odstraszała wrogów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "dzisiaj razem z premierem Słowacji mogliśmy obserwować manewry wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej, wraz z wojskami USA i Wielkiej Brytanii". - Te manewry pokazują naszą jedność i solidarność - zaznaczył.

Czytaj także:

- Nasza wspólna walka, solidarność, ćwiczenia oraz pomoc dyplomatyczna i finansowa dla Ukrainy to jest gwarancja, że nasz sojusz będzie zapewniał bezpieczeństwo - powiedział premier. - Razem z żołnierzami amerykańskimi i brytyjskimi prowadzimy jedne ćwiczenia za drugimi - dodał.

Posłuchaj
00:27 12037102_1.mp3 Morawiecki: razem z żołnierzami amerykańskimi i brytyjskimi prowadzimy jedne ćwiczenia za drugimi (IAR)

"Do budowy silnej armii potrzebna jest silna gospodarka"

Podczas wspólnej konferencji prasowej Morawiecki podkreślał, że do budowy silnej armii potrzebna jest silna gospodarka, silny budżet. Wskazywał też, że dobrze zbudowane finanse publiczne dają gwarancję realizacji inwestycji w modernizację armii.

- Dobre uzbrojenie, widzimy to doskonale na Ukrainie przede wszystkim, może zastąpić także ilość. Widzimy doskonale, że dobre uzbrojenie armii, która jest mniejsza, armii ukraińskiej, służy jako skuteczna obrona przed większą barbarzyńską armią rosyjską - wskazywał szef rządu.

Posłuchaj
00:27 12037106_1.mp3 Premier Morawiecki: wspólne manewry wojsk Grupy Wyszehradzkiej to element zacieśniania współpracy w celu obrony europejskich wartości (IAR)

"Putin toczy wojnę ekonomiczną"

Zaznaczył, że "armia musi się opierać o silną gospodarkę". - Wiemy, że Putin wytoczył działa przeciwko Ukrainie, ale toczy także wojnę ekonomiczną. Zaatakował poprzez działania energetyczne Polskę, Słowację i wszystkie kraje Europy - podkreślił.

Premier ocenił, że "na Słowacji inflacja wynika z wojny na Ukrainie i agresywnej polityki Putina". Jak dodał, ta agresywna polityka "daje się we znaki również naszym gospodarkom".


Ćwiczenia Puma-22

Ćwiczenie Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą też żołnierze USA i Wlk. Brytanii. W scenariuszach uwzględniono doświadczenia z wojny w Ukrainie. W środę ćwiczenie obserwować będą premierzy Polski i Słowacji, Mateusz Morawiecki i Eduard Heger. W rozpoczętych 4 listopada manewrach głównym ćwiczącym jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, ale uczestniczą też inne jednostki wchodzące w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Ponadto w ćwiczeniu udział biorą pododdziały z pozostałych państw V4 (Słowacji, Czech, Węgier) oraz z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W ćwiczeniu bierze udział prawie 2000 żołnierzy i ok. 300 jednostek sprzętu.


IAR/PAP/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także