more_horiz
Wiadomości

Premier Słowacji dziękuje Polsce za pomoc w ochronie nieba

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 20:07
Premier Słowacji podziękował Czechom i Polsce za ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej do czasu dostarczenia do ich kraju myśliwców F-16. Na portalu społecznościowym Eduard Heger podkreślił wzajemne relacje partnerskie z dwoma krajami.
Porozumienie o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej podpisali w sobotę szefowie resortów obrony Słowacji, Czech i Polski
Porozumienie o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej podpisali w sobotę szefowie resortów obrony Słowacji, Czech i PolskiFoto: shutterstock/Konwicki Marcin

"Czechy i Polska potwierdziły tym krokiem, że Słowacja ma silnych przyjaciół i wsparcie w swoich sąsiadach" - ocenił Heger.

"W czasie, gdy Ukraina stoi w obliczu brutalnej inwazji rosyjskiej, ważne jest, aby nasze niebo było bezpieczne. Za to należą się im moje wielkie podziękowania" – napisał premier.

Podziękował też ministrowi obrony Jarosławowi Nad'owi i jego zespołowi.

"W stosunkowo krótkim czasie, właśnie pod kierownictwem Jara Nad'a, nasza obronność została wreszcie doprowadzona do stanu, w jakim nie była od wielu dekad" - zauważył.

Wspólna ochrona

Porozumienie o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej podpisali w sobotę szefowie resortów obrony Słowacji, Czech i Polski, Nad’, Jana Czernochova i Mariusz Błaszczak. Pierwsze myśliwce F-16 mają trafić na Słowację w 2024 roku, zastępując uziemione myśliwce MiG-29.

Nad’ wielokrotnie wskazywał na problemy z funkcjonowaniem sowieckich samolotów z punktu widzenia technicznego, polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, ale także z punktu widzenia dostępności przeszkolonych pilotów.

Nie wykluczył przekazania myśliwców Ukrainę, ale pod warunkiem rekompensaty finansowa lub nowego uzbrojenia.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także