Jerzy Połomski nie żyje. Artysta miał 89 lat
W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie.
2022-11-14, 20:25
Jerzy Połomski był gwiazdą polskiej estrady lat 60. i 70. Wylansował dziesiątki przebojów, w tym "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy".
W repertuarze miał także interpretacje współczesnych i przedwojennych szlagierów. Wielokrotnie występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Nagrał kilkadziesiąt płyt.
Twórczość Jerzego Połomskiego
Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 r. w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie nad warsztatem aktorskim pracował pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu uczył się u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej zaś interpretacji piosenek - u Ludwika Sempolińskiego.
Jako aktor zadebiutował w 1957 r. na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.
REKLAMA
Posłuchaj
Jerzy Połomski opowiedział o tym, dlaczego został piosenkarzem (Muzyczna Jedynka) 21:19
Dodaj do playlisty
W tym samym roku dokonał pierwszych nagrań radiowych, dając się poznać szerokiej publiczności jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór "Woziwoda" przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '61.
W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji, a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych.
Dwukrotnie - w 1967 i 1969 r. - został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
dz/IAR/PAP/Jedynka/kor
REKLAMA
REKLAMA