more_horiz
Wiadomości

Jaka będzie zima w tym roku? Sprawdź długoterminową prognozę pogody

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 14:59
Nadchodząca zima ma być podobna do tych, które znamy z ostatnich lat - tak wynika z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W prognozach nie widać ani długotrwałych i silnych mrozów, ani intensywnych opadów śniegu.
Jaka będzie zima w tym roku? Sprawdź długoterminową prognozę pogody
Jaka będzie zima w tym roku? Sprawdź długoterminową prognozę pogodyFoto: Shutterstock/Ryzhkov Oleksandr

Najbliższe zimowe miesiące będą charakteryzowały się średnią temperaturą w okolicach zera - powiedział Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

- Temperatura powietrza i miesięczna suma opadów powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - dodał synoptyk. Odchyleniem od normy będzie nieco wyższa suma opadów na północy Polski w styczniu. 

Prognoza pogody. Święta mogą być śnieżne

Podobna sytuacja będzie w lutym, marzec z kolei ma być nieco cieplejszy niż średnia z ostatnich ponad 30 lat. Ponadto - jak sugerują niektóre tegoroczne modele - Święta Bożego Narodzenia mogą być mroźne i śnieżne.

- Tydzień od 19 do 25 grudnia ma być z ujemną anomalią temperaturową względem średniej wieloletniej - powiedział synoptyk.

IMGW ostrzega: przed nami chłodne dni

Pierwsze mocne oznaki zimy czekają nas już w czwartek. IMGW ostrzega, że przed nami pierwsze tej jesieni silne obciążenie organizmu zimnem Po wielu dniach z ciepłym, jak na tę porę roku, środowiskiem termicznym w Polsce, spodziewamy się wyraźnego ochłodzenia.

"Od czwartku zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale chłodno. Temperatura spadnie poniżej zera i na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg" - poinformował IMGW. Jak dodaje "czas na zmianę opon na zimowe zwłaszcza w Polsce wschodniej".

W weekend nocami może być prawie minus dziewięć. Ochłodzenie potrwa mniej więcej do 25 listopada.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

Posłuchaj
00:23 12047633_1.mp3 Najbliższe zimowe miesiące będą charakteryzowały się średnią temperaturą w okolicach zera" - mówił Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW (IAR) 
Posłuchaj
00:15 12047633_2.mp3 Ponadto - jak sugerują niektóre tegoroczne modele - Święta Bożego Narodzenia mogą być mroźne i śnieżne - zaznacza synoptyk IMGW (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: prognoza pogody mapa live

IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także