more_horiz
Wiadomości

B. wiceszef MON: każdy, kto mówi, że system obrony powietrznej nie zadziałał, zachowuje się nieodpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 18:16
Były wiceminister obrony narodowej, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, w rozmowie z portalem i.pl stwierdził, że każdy, kto mówi, że system obrony powietrznej nie zadziałał, zachowuje się nieodpowiedzialnie.
Służby na terenie miejscowości Przewodów
Służby na terenie miejscowości PrzewodówFoto: PAP/Wojtek Jargiło

We wtorek na terytorium Polski spadła rakieta produkcji rosyjskiej, powodując śmierć dwóch mężczyzn. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wyraził przekonanie, że "nie można mówić, że system obrony powietrznej nie zadziałał i budować wokół tego jakiejś narracji".

- To jest raczej działanie, które ma spowodować wśród części obywateli Polski panikę i wrażenie, że coś nie działa oraz że nie jesteśmy bezpieczni. Każdy, kto tak mówi, zachowuje się nieodpowiedzialnie - powiedział i.pl Bartosz Kownacki. Podkreślił, że "trudno mówić po jednym pocisku, który rzeczywiście dokonał dramatycznych szkód, bo zabił dwóch ludzi, że obrona powietrzna nie zadziałała".

Nie ma stuprocentowej gwarancji

Poseł przypomniał, że "nie ma takiego systemu obrony powietrznej, który byłby skuteczny w stu procentach". Powiedział, że jest możliwość zbudowania systemu, który byłby bardzo skuteczny, ale byłoby to niezwykle kosztowne.

Były wiceszef MON zauważył też, że "systemy obrony przeciwpowietrznej ustawia się w miejscach kluczowych z punktu widzenia danego państwa, czyli na przykład w głównych miastach i terenach, które są strategiczne oraz szczególnie istotne". Podkreślił, że nawet tak ustawione systemy obrony przeciwlotniczej nie gwarantują strącenia każdego pocisku.

Bartosz Kownacki przypomniał, że "nawet w Izraelu, który jest w sposób bardzo dobry zabezpieczony ze względu na konflikt palestyńsko-izraelski, pociski trafiają w miasta".

Czytaj również:

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także