more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Witek: senatorowie II RP działali na rzecz dobra ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 18:05
Podczas uroczystości setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że w Izbie zasiadali ludzie o różnych poglądach i doświadczeniach politycznych. Zaznaczyła, że były w niej również kobiety.
Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystościach upamiętnienia 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu w II RP
Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystościach upamiętnienia 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu w II RPFoto: PAP/Leszek Szymański

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda, byli i obecni senatorowie. Wszyscy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II RP pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach drugiej wojny światowej i powojennych represji.

Elżbieta Witek o senatorach II RP

Elżbieta Witek mówiła, że senatorowie odradzającego się państwa polskiego - pomimo różnic politycznych - mieli poczucie wspólnoty i działania na rzecz dobra Rzeczpospolitej. Dodała, że wielu tych senatorów własnym przykładem pokazało, jak bardzo kocha swoją ojczyznę, i że są gotowi poświęcić dla niej życie.

Na zakończenie uroczystych obrad podjęto jednogłośnie uchwałę w setną rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, w której między innymi podkreślono znaczenie izby dla polskiego parlamentaryzmu. Treść uchwały przedstawiła zebranym senator Halina Bieda.

Uchwała Senatu

"W ciągu 100 lat Senat odegrał istotną i pozytywną rolę w kształtowaniu kultury prawnej i politycznej. Reprezentuje on te wartości, których nigdy nie może zabraknąć. Jest strażnikiem ideałów ustrojowych, a wśród nich szacunku dla państwa, praw mniejszości, prawa do wyrażania odrębności i odmienności w ramach porządku konstytucyjnego" - napisano w uchwale. Zwrócono też uwagę, że Senat - mający korzenie sięgające głęboko w historię RP - ma również swoje miejsce w XXI wieku.

W uchwale oddano też hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Senatu oraz ugruntowania jego obecnej pozycji w systemie organów władzy państwowej.

Posłuchaj
00:28 Witer IAR.mp3 Elżbieta Witek mówiła, że senatorom odradzającego się państwa polskiego przyświecał wspólny cel (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także