more_horiz
Wiadomości

"Im lepiej chronione jest ukraińskie niebo, tym lepiej chroniona jest polska ziemia". Premier o patriotach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 10:13
- Chciałbym zachęcić, ośmielić naszych partnerów z Zachodu do wsparcia zachodniej części ukraińskiego nieba. To jednocześnie oznacza wsparcie obrony polskiego nieba. Im lepiej chronione jest ukraińskie niebo, tym lepiej jest chroniona polska ziemia - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polska nie wysyła niemieckich patriotów na Ukrainę. Premier Morawiecki wyjaśnia
"Polska nie wysyła niemieckich patriotów na Ukrainę". Premier Morawiecki wyjaśniaFoto: PAP/DPA/Bernd Wüstneck

Szef rządu podczas konferencji prasowej został zapytany o kwestię niemieckich patriotów oraz o to, czy Polska je przyjmie, jeśli nie zostaną wysłane na Ukrainę. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję Reuters, powiedział, że oferta dla polskiego rządu w sprawie ochrony jego własnego kraju jest wciąż na stole.

- Polska nie wysyła niemieckich patriotów na Ukrainę, to jest decyzja niemiecka, to jest decyzja ukraińska - zauważył premier Morawiecki.

Patrioty od Niemiec. Premier o wojnie na Ukrainie: tam codziennie giną ludzie

Jak dodał, Polska może jedynie sugerować to, o co poprosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Ukraińcy. - Tam codziennie giną ludzie pod bombami, rakietami rosyjskimi. Ukraina poprosiła nas, aby rozmawiać ze wszystkimi ws. ochrony ukraińskiego nieba. Kiedy pojawiła się taka okazja, to chciałbym zachęcić, ośmielić naszych partnerów z Zachodu do wsparcia zachodniej części ukraińskiego nieba. To jednocześnie oznacza wsparcie obrony polskiego nieba - powiedział szef rządu.

Jak dodał, "im lepiej chronione jest ukraińskie niebo, tym lepiej jest chroniona polska ziemia". - Dlatego warto, aby patrioty niemieckie trafiły na Ukrainę i wierzę, że może się tak stać - ocenił.

Dopytywany, co w sytuacji, kiedy niemieckie władze nie przekażą patriotów na Ukrainę i czy wówczas Polska skorzysta z oferty, szef rządu powiedział: "Będziemy rozmawiać wtedy z Niemcami o szczegółach, będziemy rozmawiać z NATO, z Amerykanami o rozlokowaniu patriotów".

Czytaj także:

Zobacz: Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także