"Oszczerstwo oparte na fałszywej informacji". Macierewicz o publikacji "Gazety Wyborczej"
Poseł PiS Antoni Macierewicz zarzucił "Gazecie Wyborczej" opublikowanie "oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L. podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI". Zapowiedział podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
2022-12-08, 11:13
Jak podał w środę TVN24, Tomasz L. - zatrzymany w marcu 2022 r. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie - 16 lat wcześniej, w 2006 r. był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Według TVN24 L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Artykuł na ten temat pt. "TVN 24: Rosyjski szpieg w komisji Macierewicza" ukazał się także m.in. w "Gazecie Wyborczej", która powołała się na program "Czarno na białym" stacji TVN24.
Proces likwidacji WSI
Jak napisała "Gazeta Wyborcza", opisując materiał TVN24, za likwidację, weryfikację WSI oraz powołanie w ich miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego odpowiadał Antoni Macierewicz. Do przeprowadzenia całej operacji Macierewicz powołał dwie komisje: weryfikacyjną, którą kierował osobiście, oraz likwidacyjną na czele z historykiem IPN Sławomirem Cenckiewiczem. Właśnie w tej ostatniej komisji zatrudnienie znalazł Tomasz L. - napisano.
Do publikacji odniósł się na Twitterze poseł PiS Antoni Macierewicz. "Informuję, że podejmuję kroki prawne w związku z opublikowaniem w "Gazecie Wyborczej" oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L., podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI" - napisał Macierewicz.
Szpiegostwo na rzecz Rosji
W marcu PAP informowała o zatrzymaniu Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Stanisław Żaryn, wówczas rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych (obecnie pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP) informował wtedy, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, gdzie kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR. Do zatrzymania doszło w Warszawie w czwartek 17 marca 2022 r. - podał wtedy Żaryn.
REKLAMA
Jak wskazywał, funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Poinformował też, że zatrzymany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Mężczyzna posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - wyjaśnił wtedy Żaryn.
Zobacz także: Antoni Macierewicz w "Sygnałach dnia"
PAP/kmp
REKLAMA