Kongres PiS w Przysusze. Premier: za pół roku przedstawimy nowy plan rozwoju polskiej wsi i rolnictwa
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że za pół roku zostanie przedstawiony nowy plan rozwoju polskiej wsi i rolnictwa. Szef rządu mówił o tym podczas kongresu PiS - Zgromadzenie Polskiej Wsi - w Przysusze w Mazowieckiem.
2022-12-11, 16:30
Spotkanie Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze transmitowaliśmy w PolskieRadio24.pl:
W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że "pakt dla wsi" będzie zawierał zobowiązania państwa wobec rolników. Rząd chce m.in. wzmocnić pozycję rolników wobec wielkich producentów i sieci handlowych, które kupują od nich produkty.
REKLAMA
Posłuchaj
- Pokażemy, jak jeszcze skrócić drogę od pola do stołu. Pokażemy, jak jeszcze lepiej zabezpieczyć rolnika przed klęskami żywiołowymi. To będzie nasz pakt dla polskiej wsi - mówił premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd oraz Prawo i Sprawiedliwość nie pozostawiają rolników samym sobie przy rozwiązywaniu problemów, z jakimi boryka się polska wieś. Szef rządu podczas kongresu PiS - Zgromadzenie Polskiej Wsi - w Przysusze mówił, że rolnicy dziś muszą zmagać się m.in. z wysokimi cenami nawozów i afrykańskim pomorem świń. Zapewnił, że władze wspierają ich i będą ich wspierać.
Posłuchaj
REKLAMA
Podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości nakreślili kierunki na przyszłość, jeśli chodzi o rolnictwo. W spotkaniu wzięli udział między innymi: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, inni ministrowie, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Posłuchaj
REKLAMA
Znacząca gałąź gospodarki
- Polska wieś, polskie rolnictwo, nie zawiodło. Daliście radę, sprawdziliście się w tym trudnym czasie. Polska produkcja rolna zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe i rosnący eksport - w tym roku powinien on przekroczyć 40 mld euro. To już jest dużo, to jest wielkie osiągnięcie tego wszystkiego, co jest na polskiej wsi i wokół polskiej wsi - mówił Jarosław Kaczyński.
Lider Zjednoczonej Prawicy wskazał, że rolnictwo to dziś "bardzo znacząca część gospodarki", obejmująca zarówno uprawę ziemi, jak i przetwórstwo rolnicze i wiele innych działań zmierzających do tego, "by cała ta wielka machina działała". - Fundamentem tej machiny, jej podstawą, są polscy rolnicy - wskazał Jarosław Kaczyński.
REKLAMA
Posłuchaj
Tradycja i kultura wsi
Jarosław Kaczyński zaznaczył w swoim wystąpieniu, że 40 proc. Polaków mieszka na wsi, a jeszcze więcej ze wsi pochodzi, w pierwszym, drugim czy trzecim pokoleniu. - Polska jest państwem, którego naród wywodzi się w ogromnej mierze ze wsi, stąd tradycja polskiej wsi i jej kultura jest ogromnie ważna dla narodu, dla jego spójności, dla tego wszystkiego, co przyczynia się do przechodzenia Polski i polskości z pokolenia na pokolenie - podkreślił prezes PiS.
Będą dopłaty do nawozów...
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślał w swoim wystąpieniu, że rząd przygotuje system dopłat do nawozów. - Wojna za naszą wschodnią granicą wpływa na wzrost cen gazu, a jest on podstawowym surowcem do produkcji nawozów. Poprzez zapewnienie bezpieczeństwa od wiosny wprowadziliśmy dopłaty do nawozów - podkreślał wicepremier.
REKLAMA
- Możemy czuć się bezpieczni żywnościowo, a to zasługa naszych polskich rolników. Ustabilizowanie cen nawozowych jest dla nas kolejnym wyzwaniem, które osiągniemy. To bardzo istotna kwestia - podkreślał.
Henryk Kowalczyk zapowiedział też, że rządzący zajmą się sprawą chowu zwierząt na własne potrzeby. Jak mówił, "w dzisiejszych czasach bezpieczeństwa żywnościowego (...) rolnicy powinni taką możliwość otrzymać".
Posłuchaj
REKLAMA
...i zmiany w KRUS
- W tym roku udało się zrównać warunki emerytalne rolników i pozostałych emerytów. Od czerwca rolnik może przejść na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Chcemy też wyrównać waloryzację emerytur rolniczych - wskazał Henryk Kowalczyk.
Wojciechowski: przepisy ogólne Kodeksu rolnego mogłyby wejść w życie na wiosnę
Komisarz UE Janusz Wojciechowski powiedział, że polscy rolnicy mają duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Polski i świata.
REKLAMA
Przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie - zapowiedział też w niedzielę w Przysusze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Posłuchaj
Dodał, że jeżeli inne przepisy byłyby z nim sprzeczne, to stosowałoby się przepisy kodeksu.
REKLAMA
Podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi komisarz Wojciechowski mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, władze państwowe, a także Unia Europejska - w tym Komisja Europejska - winny zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów takiego bezpieczeństwa ma być właśnie Kodeks rolny.
- Pierwsza część kodeksu - przepisy ogólne - nie powinny budzić dużych kontrowersji, w związku z tym na wiosnę - razem z wiosennymi siewami - już ten kodeks mógłby wejść w życie. Na tej zasadzie, że jeżeli inne przepisy są z nim sprzeczne, to stosuje się przepisy kodeksu - mówił Wojciechowski.
Podkreślił, że w Kodeksie rolnym zawarte są bardzo ważne instrumenty, a jego dalsza droga powinna być związana z konsultacjami nad projektem. - Chodzi o konsultacje z rolnikami, z organizacjami rolniczymi - dodał.
- Ubezpieczenie upraw rolnych. Resort rolnictwa planuje nowe dopłaty
- Ptasia grypa znowu groźna. Resort rolnictwa ostrzega: pojawiły się pierwsze ogniska
W spotkaniu - poza przedstawicielami PiS i rządu - wzięły udział także osoby związane z rolnictwem: rolnicy, przetwórcy i handlowcy.
***
IAR/PAP/in./kor
REKLAMA