Premier Morawiecki: Polska jest wśród krajów, które inicjują działania obniżające ceny surowców

Mateusz Morawiecki przed wylotem na posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli poinformował, że tematem rozmów będzie m.in. budowanie koalicji, która ma zapewnić jak najniższe ceny surowców. - Europy nie może paraliżować lęk przed Rosją - podkreślił.

2022-12-14, 12:00

Premier Morawiecki: Polska jest wśród krajów, które inicjują działania obniżające ceny surowców
Jesteśmy wśród tych krajów, które inicjują działania, by obniżać ceny surowców - powiedział Mateusz Morawiecki. Foto: Shutterstock/DarSzach

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Wśród najważniejszych tematów mają się znaleźć: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.

O tematach szczytu mówił przed wylotem do Brukseli premier Morawiecki.

Obniżenie cen surowców

- Pierwsza sprawa to nasze negocjacje w UE i budowanie koalicji, które mają zapewnić, że ceny surowców będą jak najniższe - powiedział szef rządu. Jak podkreślał, Europy nie może paraliżować lęk przed Rosją.

- Jesteśmy wśród tych krajów, które inicjują działania, by obniżać ceny surowców. To jest maksymalny pułap cenowy na gaz, maksymalny pułap cenowy na ropę naftową, tak, by styczeń, luty, marzec to była jak najniższa cena paliwa na stacjach benzynowych, żeby zamrożenie cen energii elektrycznej, gazu nie obciążało budżetu w nadmierny sposób - wskazywał Morawiecki.

Pomoc dla polskich rodzin

Jak podkreślił, to główne tematy, "które wiążą się bardzo mocno ze wzrostem gospodarczym w Polsce, ale przede wszystkim z pomocą dla ludzi, dla społeczeństwa, dla polskich rodzin".

- Przecież wszystkie polskie rodziny cierpią wskutek putinflacji, na skutek tej wojny, która toczy się na Ukrainie i wysokich cen surowców energetycznych - powiedział premier.

REKLAMA


Premier Mateusz Morawiecki wylatuje  do Brukseli, gdzie po południu weźmie udział w szczycie Unia Europejska-ASEAN. Za tym skrótem kryje się Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, skupiające 10 krajów tego regionu.

Natomiast 15 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym prezydenci i premierzy państw Unii przedyskutują przede wszystkim kwestię dalszego wspierania Ukrainy.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej