more_horiz
Wiadomości

Kreml twierdzi, że Polska planuje atak na sąsiadów. Żaryn obnaża kłamstwa rosyjskiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 14:53
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn wskazał, że Kreml pokazuje Polskę jako kraj zainteresowany atakiem na sąsiadów. Chodzi o utrwalenie kłamstw o naszych rzekomych agresywnych planach.
Stanisław Żaryn: Kreml pokazuje Polskę jako kraj zainteresowany atakiem na sąsiadów
Stanisław Żaryn: Kreml pokazuje Polskę jako kraj zainteresowany atakiem na sąsiadówFoto: Shutterstock.com/Pukhov K, Twitter.com/@StZaryn

Stanisław Żaryn powiedział PAP, że ta wielowątkowa kampania rosyjskiej propagandy koresponduje również z prowadzonymi od miesięcy działaniami Moskwy przeciwko prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

- Tutaj Rosja nadal eksponuje wątek "sprzedania Ukrainy" Polsce przez prezydenta w zamian za gwarancję osobistego bezpieczeństwa po przegranej wojnie" - zaznaczył.

Rosyjscy politycy grożą Polsce rozbiorem

Zdaniem sekretarza stanu w KPRM oba te wątki są stale powielane przez rosyjskich polityków.

- Zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Rosyjskiej Władimir Dżabarow grozi Polsce "IV rozbiorem", jeśli zechcemy "upomnieć się o ukraińskie terytoria" i prowadzić agresywną wobec sąsiadów politykę - powiedział minister w KPRM.

Czytaj także:

Rzeczniczka Kremla powiela kłamstwa

Żaryn przypomniał, że stale w podobnym tonie wypowiada się rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zakharova, która kłamliwie twierdzi, że Polska rozpoczęła już taktyczne przygotowania do aneksji ziem zachodniej Ukrainy.

- Białoruś w antypolskich działaniach aktywnie wspiera kremlowską propagandę. Mińsk i jego medialne ośrodki "przestrzegają" przed działaniami Polski na rzecz destabilizacji Białorusi - mówił.

Zdaniem zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych ma do tego być wykorzystywana antyreżimowa diaspora białoruska.

Propaganda wymierzona w Polskę traktowana priorytetowo 

W ocenie Żaryna zasoby skierowane na ataki informacyjne przeciwko Polsce wskazują, że ta operacja jest przez Rosję traktowana priorytetowo.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Agresja Kremla na ten kraj trwa dziesiąty miesiąc - mija jej 303. dzień.

Zobacz: Paweł Łatuszka, wicepremier w przejściowym rządzie Swiatłany Cichanouskiej w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp

kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także