more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSWiA: przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców, pozostało ponad milion

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 21:55
Ten rok był rokiem wielu wyzwań dla naszej administracji. Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców - wskazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców - powiedział Paweł Szefernaker
Przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców - powiedział Paweł SzefernakerFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker był pytany w Polsat News o sytuację na Ukrainie i o to, jak obecnie wygląda kwestia przyjmowania uchodźców.

Milion uchodźców w Polsce

- Ten rok był rokiem wielu wyzwań dla polskiej administracji, dla Polski, dla Polaków, dlatego również podejście do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy powinno być determinowane tymi wyzwaniami, a widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą - powiedział Szefernaker.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców.

- Przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców, którzy albo wrócili już na Ukrainę, albo są w Europie Zachodniej. Pozostało ponad milion - dodał.

Świąteczna migracja

Zaznaczył, że obecnie obserwowany jest ruch na granicy naszego kraju, który wynika z okresu świątecznego.

- Mamy dużo większy ruch na granicy, ale w obie strony. Wiele kobiet z dziećmi jedzie do swoich mężów, którzy przez dłuższy czas byli na froncie, aby wspólnie przeżyć czas świąteczny. Wiele rodzin także przyjeżdża tutaj do Polski do tych, którzy uciekli przed wojną, aby spędzić wspólnie ten czas - mówił Szefernaker.

Determinacja Ukraińców

Ocenił również, że Ukraińcy są niezwykle zdeterminowani, żeby pozostać na Ukrainie i by nie pokazać agresorowi, że uciekają przed wojną.

- W związku z tym nie ma, jak do tej pory kolejnej fali uchodźców - stwierdził Szefernaker.

Nowe życie

Podkreślił, że administracja rządowa musiała bardzo szybko odpowiedzieć na wyzwania, które pojawiły się w Polsce.

- Mamy ponad 200 tys. uczniów, którzy są w przedszkolach, w szkołach. Mamy ponad pół miliona osób na rynku pracy. Polska gospodarka przyjęła te osoby. Ukraińcy są niezwykle zdeterminowani do tego, aby się w Polsce usamodzielniać - wskazał wiceszef MSWiA.

Szefernaker podkreślił, że rozmawiał z wieloma przedstawicielami organizacji międzynarodowych na ten temat.

- Oni są pod wrażeniem, jak w Polsce te osoby z dnia na dzień zaczęły normalnie życie - powiedział.

Międzynarodowa pomoc

Zapytany, czy organizacje międzynarodowe wspierają Polskę w tej kwestii, odparł, że niestety wsparcie UE jak do tej pory w ramach dodatkowych środków, to jedynie blisko 200 mln euro.

- Byliśmy przekonani, że te środki dodatkowe będą liczone w miliardach, a nie milionach, ale jest też wsparcie organizacji ONZ, które zbierają środki na całym świecie, żeby tutaj pomagać. Te organizacje bardziej uzupełniają pomoc państwa i samorządów. Są niezwykle potrzebne. Blisko współpracujemy. Nauczyliśmy się tej współpracy, bo przecież rola tych organizacji w Polsce przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę była dużo mniejsza - stwierdził Szefernaker.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także