Niemieckie patrioty dla Ukrainy. Wiceszef MON: opozycja powinna przeprosić Mariusza Błaszczaka

Niemiecki rząd podjął decyzję o wysłaniu na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Komentując te informacje w rozmowie z portalem i.pl, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa stwierdził, że "opozycja zamiast wesprzeć wicepremiera Mariusza Błaszczaka, stanęła po stronie rządu w Berlinie".

2023-01-06, 14:10

Niemieckie patrioty dla Ukrainy. Wiceszef MON: opozycja powinna przeprosić Mariusza Błaszczaka
Niemcy przekażą wyrzutnie Patriot Ukrainie. Wiceszef MON Polski stwierdził, że zamiast wspierać Mariusza Błaszczaka, kiedy proponował to kilka tygodni temu, opozycja go wyśmiewała. Foto: Shutterstock/Mike Mareen

Wiceszef MON ocenił, że "po ogłoszeniu decyzji, najpierw amerykańskiej, a teraz niemieckiej o przekazaniu systemu Patriot na Ukrainę, opozycja powinna przeprosić wicepremiera Mariusza Błaszczaka za cały hejt po tym, jak pierwszy o to zaapelował do naszych sojuszników".

Ociepa: opozycji brakuje odwagi, wiedzy i wiary w pozycję Polski

Zdaniem Macina Ociepy opozycja "zamiast wesprzeć wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to kpiąc stanęła po stronie rządu w Berlinie, któremu parę tygodni temu brakowało jeszcze śmiałości do pomocy Ukrainie".

- Ta sytuacja pokazuje wyraźnie, że opozycji brakuje trzech przymiotów koniecznych do sprawowania władzy, szczególnie w czasie kryzysu: odwagi, wiedzy i wiary w pozycję Polski. Odwagi, żeby iść pod prąd i proponować rozwiązania, które na pozór mogą się wydawać zbyt śmiałe. Wiedzy, żeby wiedzieć precyzyjnie, co jest możliwe w ujęciu merytorycznym i sojuszniczym, a co nie. I wiary w Polskę, że z racji naszej roli, jaką odgrywamy od początku tego konfliktu, mamy pełne prawo i możliwości, by być obok USA liderem NATO, także jeśli chodzi o kształtowanie dyskusji oraz wywieranie presji na inne kraje, by więcej pomagały Ukrainie - stwierdził wiceszef MON.

W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów. Według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

REKLAMA

Sprawa niemieckich systemów Patriot

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz najprawdopodobniej był to wypadek spowodowany upadkiem rakiety ukraińskiej obrony powietrznej.

Prezydent Andrzej Duda uznał propozycję Niemiec za "ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy".

Również wicepremier Błaszczak oświadczył wówczas na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą.

Polska proponowała przekazanie patriotów Ukrainie już dawno

W opublikowanym klika dni później wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił jednak, że propozycja Niemiec jest interesująca, ale "dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy".

REKLAMA

Później tego dnia Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.

Stwierdzono także, że przekazanie patriotów wymagałoby zgody całego NATO, że przeszkolenie ukraińskich załóg trwać będzie półtora roku, i że jest to po prostu niemożliwe.

Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia. W grudniu, podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot.

Czytaj również:
System obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Oprac. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz System obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Oprac. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej