more_horiz
Wiadomości

Policja zatrzymała członków "mafii wnuczkowej". Wyłudzili ponad 100 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 06:44
Stołeczni kryminalni rozbili grupę oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodami "na wnuczka", "policjanta" czy "adwokata". Zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy mają na swoim koncie co najmniej dwa przestępstwa, podczas których wyłudzili od poszkodowanych ponad 100 tysięcy złotych.
Policja zatrzymała członków mafii wnuczkowej. Wyłudzili od starszych osób 100 tys. zł
Policja zatrzymała członków "mafii wnuczkowej". Wyłudzili od starszych osób 100 tys. złFoto: policja.pl

Nad sprawą oszustów policjanci ze stołecznego wydziału kryminalnego pracowali od września ubiegłego roku. - Wtedy w Piasecznie nieznani wówczas sprawcy wyłudzili od starszego mężczyzny 81 tys. zł - podał rzecznik komendanta stołecznego policji nadkom. Sylwester Marczak.

- Jak się okazało, miesiąc wcześniej do podobnego wyłudzenia, tym razem 25 tysięcy złotych, doszło w Łodzi - wyjaśnił nadkomisarz.

Kryminalni ustalili, że z oszustwami mogli mieć związek mieszkańcy Warszawy i okolic. W ręce policjantów wpadło pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat.

Doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie 

Do pierwszego zatrzymania doszło w województwie podlaskim, gdzie funkcjonariusze zatrzymali 23-latka. - Mężczyzna, wiedząc, że jest poszukiwany przez organy ścigania listem gończym, miał zamiar wyjechać z kraju. 23-latek w trakcie zatrzymania próbował wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, podając fałszywe dane, na co policjanci nie dali się nabrać -  podkreślił.

- Do kolejnych zatrzymań doszło kilka dni później, wtedy wpadło kolejnych czterech mężczyzn - dodał.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która specjalizowała się w przestępstwach na osobach starszych metodą "na wnuczka", "policjanta" czy "adwokata". Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

- Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty związane z popełnianymi oszustwami - zapowiedział rzecznik KSP. 

Czytaj też:

Źródło: Komenda Stołeczna Policji

PAP/mn/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także