more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: obłożenie na oddziałach pediatrycznych bez zmian. Zajętych jest 10 tys. łóżek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 15:18
Obłożenie łóżek pediatrycznych utrzymuje się od tygodnia na stałym poziomie, poniżej 10 tys. Spadła za to liczba hospitalizacji dzieci z powodu RSV i grypy – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia: obłożenie na oddziałach pediatrycznych bez zmian. Zajętych jest 10 tys. łóżek
Minister zdrowia: obłożenie na oddziałach pediatrycznych bez zmian. Zajętych jest 10 tys. łóżekFoto: Ground Picture/shutterstock

Jak napisał Niedzielski w piątek na Twitterze "jest to kolejny sygnał wyhamowania epidemii grypowej".

Od 1 do 7 stycznia zanotowano w Polsce 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2891 skierowań do szpitala - wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. Z powodu grypy zmarło siedem osób, wszystkie powyżej 65 lat.

W grudniu 2022 r. zanotowano w Polsce ponad 1 mln 139 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, a przez cały listopad ok. 490 tys.

Objawy grypy

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.

Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on przeważnie od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Zależnie od typu szczepionki ich pełna cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także