Epidemia grypy. Odnotowano czterokrotnie więcej przypadków niż rok temu
W pierwszej połowie stycznia 2023 r. było ponad czterokrotnie więcej przypadków grypy i jej podejrzeń niż w tym samym czasie rok temu. Od 1 do 15 stycznia br. było ich ponad 559 tys., a w tym samym okresie 2022 r. – ponad 120 tys.
2023-01-20, 06:56
Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego pokazują też, że z ponad 559 tys. przypadków i podejrzeń grypy, zanotowanych od 1 do 15 stycznia, ponad 197 tys. dotyczyło dzieci do 14 lat.
Spośród 120 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, potwierdzonych w pierwszej połowie 2022 r., ponad 44 tys. dotyczyło dzieci do 14. roku życia.
Objawy grypy
Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Zakażenia wirusem RSV to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus – RSV). Rozprzestrzenia się drogą kropelkową we wszystkich grupach wiekowych. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.
dn/PAP
REKLAMA