Orlen będzie budował reaktory SMR i MMR. Niedługo poznamy ich lokalizację

PKN Orlen jeszcze w tym półroczu chce przedstawić lokalizacje małych reaktorów modułowych SMR i modułowych reaktorów jądrowych MMR. W Gdańsku prezes koncernu podkreślał wartość tych inwestycji.

2023-01-20, 19:36

Orlen będzie budował reaktory SMR i MMR. Niedługo poznamy ich lokalizację
W tym półroczu PKN Orlen planuje przedstawić lokalizacje SMR. Foto: GE Hitachi

Szef Grupy Daniel Obajtek powiedział, że to jeden z ważniejszych projektów, nad którym pracuje spółka. - Zdecydowanie przyspieszamy, jeśli chodzi o energetykę atomową - małych i mikro atomów - dodał.

Grupa Orlen poinformowała także, że wybuduje w Gdańsku terminal do obsługi jednostek morskich. Nowa inwestycja umożliwi od 2025 roku przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych i biododatków do paliw. Koszt inwestycji to prawie pół miliarda złotych.

Posłuchaj

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen o lokalizacji SMR-ów (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Orlen wykorzysta doświadczenia z Kanady

W lipcu 2022 r. PKN Orlen informował, że przełomowa w tym obszarze była decyzja Ontario Power Generation (OPG) – jednej z największych firm energetycznych w Kanadzie - która w 2022 roku rozpocznie prace nad budową elektrowni z reaktorem BWRX-300. "Wybór technologii BWRX-300 przez OPG jest również ważnym katalizatorem dla inwestycji w Polsce. Oznacza, bowiem, że pierwsza inwestycja w Polsce będzie projektem NOAK (Next of a Kind, czyli kolejnym tego typu), a projekt kanadyjski jako FOAK (First of a Kind – pierwszy tego typu) będzie projektem referencyjnym dla polskiego. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie kanadyjskich doświadczeń w zakresie rozwoju, przygotowania procesu inwestycyjnego, licencjonowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu w Polsce" - wskazano.

Według danych przedstawionych w lipcu 2022r. przez PKN Orlen, mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tys. miasta. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o ok. 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Dodano, że pojedynczy reaktor modułowy o mocy ok. 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2 mln ton CO2 rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego).

REKLAMA

Inwestycje w Gdańsku

Oprócz tego ponad 1,4 miliarda złotych zostanie przeznaczone na budowę związanej z terminalem, instalacji HBO - Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się w ubiegłym roku.

Przypomnijmy, Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj też: 

PAP/IAR/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej