more_horiz
Wiadomości

"Nierówności są przyczyną utraconych talentów i szans". Premier zapowiada laptopy dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:34
- Naszym zdaniem państwo powinno robić wszystko, aby każdy młody człowiek miał dobry start, bez względu na możliwości finansowe rodziców. Nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną utraconych talentów, straconych szans, przyczyną wielu tragedii, staramy się je wyrównywać - mówił szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając nowy program, w ramach którego uczniowie 4. klas szkół podstawowych dostaną laptopy. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Syda Productions

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że w minionym roku wyposażono w komputery około 218 tys. uczniów z terenów dawnych PGR, które "padły ofiarą balcerowiczowskiej polityki" pozostawiania takich obszarów samym sobie. W jego ocenie, działania rządu "wyrównały szanse" mieszkańców terenów byłych PGR. 

- To nie było nasze ostatnie słowo, bo - w przeciwieństwie do naszych poprzedników - za naszymi słowami idą nasze czyny. Dzisiaj przedstawiamy to, o czym dyskutowałem wcześniej wiele razy, a więc o laptopach, które będą dobrą pomocą edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych - wskazał Mateusz Morawiecki. 

Nowy program rządu. 370 tys. laptopów dla uczniów

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do 370 tysięcy uczniów klas czwartych polskich szkół trafi sprzęt komputerowy. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreślił, że komputery to teraz niezbędne instrumenty do nauki, a rząd - poprzez swoje działania - dąży do zapewnienia równych szans wszystkim uczniom.

- Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie 4. klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im na kolejnych etapach edukacji - wskazał premier. 

- W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów. To jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej i kolejny argument za wdrożeniem Krajowego Programu Odbudowy, ponieważ czerpiemy tutaj z różnych programów cyfrowych zawartych w Next Generation EU - wyliczył. 

Premier: czas przenieść polską szkołę w XXI wiek

- Chcemy, by uczeń wyniósł z polskiej szkoły nie tylko wiedzę, ale także przekonanie, że ma równe szanse na życiowy start. Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść poziom nauczania na jak najwyższy poziom - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. 

- Tym projektem pokazujemy, że to, co robiliśmy z internetem szerokopasmowym dla szkół, podpinamy polską szkołę do światowej sieci możliwości, obiegu wiedzy i kontaktu ze światem - podsumował szef polskiego rządu. 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że laptopy mają służyć uczniom również na kolejnych etapach edukacji. Dodał, że obecny rząd od lat przeznacza znaczne środki na wprowadzanie do szkół najnowszych technologii.

- Ostatnie dwa lata to pięć miliardów złotych na nowoczesną szkołę. Oprócz laboratoriów przyszłości mamy program uzupełniający: mobilne laboratoria przyszłości. Szesnaście zespołów edukatorów, którzy jeżdżą od września 2022 roku, odwiedzili już 700 i przeszkolili 40 tysięcy uczniów po to, żeby ten sprzęt, który trafił do szkół był wykorzystywany jak najefektywniej. Ten program będziemy kontynuować - mówił.

Posłuchaj
00:32 12163322_1.mp3 Premier o wsparciu uczniów niezbędnym sprzętem komputerowym (IAR)

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński powiedział, że wszyscy uczniowie idący do czwartej klasy szkoły podstawowej otrzymają laptopy. Środki na ten cel mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem Janusz Cieszyński wyjaśnił, że uczniowie czwartej klasy umieją już czytać i pisać, a więc łatwiej im będzie nauczyć się posługiwać laptopem. Podkreślił, że uczniowie otrzymają laptopy na własność.

- To, co zrobiliśmy w ramach programu dla dzieci rodzin popegieerowskich, zdało egzamin. Chcemy uczyć odpowiedzialności. Chcemy uczyć, tego, że to nie jest sprzęt wypożyczony, to jest sprzęt, który ma zostać z dzieckiem na przyszłe lata jego nauki. Do korzystania w szkole i w domu - mówił Janusz Cieszyński.

Posłuchaj
00:21 12163332_1.mp3 Minister Janusz Cieszyński o laptopach dla uczniów (IAR)

Na konferencji po posiedzeniu premier przekazał, że w ubiegłym roku szkoły na obszarach popegieerowskich otrzymały komputery dla około 218 tysięcy uczniów. Wsparcie ma wyrównać szanse w edukacji dla osób mieszkających w mniej zamożnych regionach.

Konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz pełnomocnika rządu ds. cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego transmitowaliśmy w PolskieRadio24.pl: 

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także