more_horiz
Wiadomości

Leopardy dla Ukrainy. Polska wystąpiła o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:49
Polska zawnioskowała do Niemiec o zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. "Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji przekazującej czołgi" - podkreślił szef MON w mediach społecznościowych. 
Polska chce przekazać część swych czołgów Leopard Ukrainie, ale nie chce się na to zgodzić producent, czyli Niemcy
Polska chce przekazać część swych czołgów Leopard Ukrainie, ale nie chce się na to zgodzić producent, czyli NiemcyFoto: Jeff Prananda/ Shutterstock

"To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - napisał minister na Twitterze, w apelu do rządu Niemic o udział w koalicji na rzecz dozbrojenia Ukrainy. 

Berlin zapowiada szybkie decyzje

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował we wtorek, że podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nie zapadły nowe decyzje w sprawie czołgów Leopard 2. Zapewnił, że jeśli jakieś kraje zdecydują się na przekazanie tego sprzętu Ukrainie, Berlin będzie działał bardzo szybko.

Zdaniem Borisa Pistoriusa, nie ma żadnego rozbicia między sojusznikami, jeśli chodzi o przekazywanie czołgów na Ukrainę. Jak mówił, NATO nie może stać się częścią wojny z Rosją, ale jednocześnie Sojusz będzie wspierał Ukrainę. 

Jego zdaniem, dyskusja wokół Leopardów przykrywa rzeczywiste informacje o skali niemieckiego wsparcia dla Ukrainy. - Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Przeznaczyliśmy na ten cel w sumie już około 3,3 miliardów euro. Tylko USA i Wielka Brytania dostarczyły nieco więcej - bronił się szef niemieckiego MON.

Sprzeciw Niemiec, mimo nalegań

W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania Leopardów na Ukrainę. Do tej pory brakowało jednak zgody niemieckich władz.

(PAP) (PAP)

W niedzielę, w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać. Polskie władze przekazały, że taki wniosek zostanie wkrótce wysłany, ale podkreślają jednocześnie, iż Polska przekaże czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.


Posłuchaj
00:55 niemcy leopardy spec płomecka.mp3 Minister obrony Niemiec poinformował, że nie ma nowych decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard, szef NATO wyraził nadzieję, że do porozumienia dojdzie wkrótce. Boris Pistorius spotkał się w Berlinie z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także