more_horiz
Wiadomości

31. Finał WOŚP. Do tej pory zebrano ponad 150 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 23:30
Do tej pory wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali 154 mln 606 tys. 764 zł - poinformował sztab WOŚP w niedzielę po północy, podsumowując dotychczasowy przebieg akcji. Tegoroczny finał WOŚP przebiegał pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!".
31.Finał WOŚP. Do tej pory zebrano ponad 100 mln zł
31. Finał WOŚP. Do tej pory zebrano ponad 100 mln złFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W ciągu kilku godzin może ona doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Z badań wynika, że w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów. W 2017 roku - według Światowej Organizacji Zdrowia - z powodu sepsy zmarło 11 milionów osób.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba zachorowań w Polsce wynosi około 20 tysięcy rocznie, a współczynnik umieralności jest wyższy niż w przypadku nowotworów układu oddechowego czy zawału serca.

Wsparcie szpitali

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Fundacja informuje, że ze środków zebranych w tym roku planuje kupić między innymi urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej czy analizatory do diagnostyki molekularnej.

W zeszłym roku Fundacja WOŚP zebrała podczas finałowej zbiórki ponad 224 miliony 376 tysięcy złotych. Celem zbiórki było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

IAR/pkur/jp

Zobacz także

Zobacz także