more_horiz
Wiadomości

Biden ma przylecieć do Polski. Wiceszef MSZ: ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:07
Zdaniem wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, już sam fakt złożenia wizyty w Polsce przez Joe Bidena to "ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy". - To pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych - podkreślił.
Biden ma przylecieć do Polski. Wiceszef MSZ: to pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla USA
Biden ma przylecieć do Polski. Wiceszef MSZ: to pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla USAFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL

- Zapowiedziana wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w naszym kraju potwierdza wyjątkowość stosunków polsko-amerykańskich - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. - To ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy - dodał.

Po powrocie prezydenta USA helikopterem Marine One do Białego Domu, korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Joe Bidena, czy rozważa podróż do Polski w następnym miesiącu. - Będę jechał do Polski, nie wiem jednak kiedy - odpowiedział amerykański przywódca.

W ocenie wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, już sam fakt złożenia wizyty w Polsce przez Joe Bidena to "ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy". - To pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych, ale również to pokazuje wszystkim, że Stany Zjednoczone tak właśnie nas traktują - powiedział Wawrzyk. Z kolei w relacjach bilateralnych - zdaniem wiceministra - to pokazanie, że w sprawie wsparcia dla Ukrainy nie ma w tej chwili bliższej współpracy, niż Polska-Stany Zjednoczone.

Biden ma przylecieć do Polski. "To wyjątkowe wydarzenie"

- Jeżeli do nas przyjeżdża amerykański prezydent, to znaczy, że naprawdę jest to wyjątkowe wydarzenie, które potwierdza wyjątkowość tych stosunków - podkreślił Wawrzyk.

Zapewnił, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce ma kluczowe znaczenie dla pozycji Polski na świecie, szczególnie "w kontekście tego, co mówi się u nas, ale także, co mówią niektóre kraje na temat roli Polski w tym konflikcie". - Trudno o lepsze potwierdzenie tej wiodącej roli, niż wizyta amerykańskiego prezydenta w kraju, który obok USA jest największym wspierającym Ukrainę - powiedział.

- Czy to się komuś podoba, czy nie, niezależnie od poglądów politycznych, to świadczy o wizerunku naszego kraju - powiedział wiceminister. - Może się komuś nie podobać rząd w Polsce, ale to jednak potwierdza bardzo dobrą opinię na nasz temat - dodał.

Joe Biden w Polsce. Co będzie głównym tematem wizyty?

Wiceszef MSZ poinformował też, że podczas wizyty w Polsce głównym tematem rozmów będą przede wszystkim kwestie związane ze wsparciem dla Ukrainy i w tym kontekście także relacje bilateralne.

Planowana wizyta będzie drugą wizytą, jaką prezydent Joe Biden złoży w Polsce. Poprzednia miała miejsce w marcu ub.r., miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i była 14. wizytą urzędującego prezydenta USA w naszym kraju.

24 lutego przypada rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj także:


Zobacz: Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia:

PAP/IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także