more_horiz
Wiadomości

"Wielka kompromitacja PO". Radni PiS przygotowali długą listę niespełnionych obietnic Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 15:38
Radni PiS z Targówka, Wawra i Wesołej zarzucają prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, że wiele mówił, a niewiele zrobił. Wymienili przy tym inwestycje zapowiadane przez polityka w czasie kampanii wyborczej w 2018 r., które wciąż czekają na realizację. Chodzi m.in. o obwodnicę, parkingi P+R przy stacjach metra, budowę ulic, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
Warszawscy radni PiS: stolica bez obwodnicy, parkingów, kanalizacji, wodociągów i utwardzonych ulic
Warszawscy radni PiS: stolica bez obwodnicy, parkingów, kanalizacji, wodociągów i utwardzonych ulicFoto: PAP/Mateusz Marek

Alicja Żebrowska wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS) przypomniała, że w czasie kampanii wyborczej w 2018 r. Rafał Trzaskowski obiecał dla Targówka realizację trzech inwestycji: budowę ul. Nowotrockiej wraz z linią tramwajową do ronda Wiatraczna, poszerzenie ul. św. Wincentego oraz budowę obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba.

- O budowie ul. Nowotrockiej mówi się już od 30 lat. Jest to odcinek drogi dł. 1,5 km, która miałaby połączyć ul. św. Wincentego z ul. Radzymińską. W obowiązującej do 2050 r. wieloletniej prognozie inwestycyjnej na budowę Nowotrockiej są jedynie środki na prace projektowe - podkreśliła Żebrowska.

Wskazała, że kolejną inwestycją, która czeka na realizację, to poszerzenie ul. św. Wincentego. - Miała to być ulica dwupasmowa z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Miał być to odcinek od ronda Żaba do Centrum Handlowego Głębocka. Niestety w Wieloletnim Planie Finansowym nie ma pieniędzy na prace projektowe. (…) W tej chwili ta ulica jest zamknięta dla ruchu samochodów osobowych - wyjaśniła.

"Wielka kompromitacja rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej"

Kolejna niespełniona obietnica Trzaskowskiego, na którą wskazali radni PiS, to niedokończona budowa odcinka obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba. - Jest to wielka kompromitacja rządzącej Warszawa Platformy Obywatelskiej - mówili. 

Andrzej Grabowski, rady Targówka wskazał, że wśród niespełnionych obietnic prezydenta Trzaskowskiego są obiekty sportowe, które miały powstać w dzielnicy, m.in. na osiedlu Wilno, a także rozbudowa obiektów sportowych przy szkole podstawowej nr 114. - Na prace projektowe związane z inwestycją obiektu przy ul. Kołowej wydano już kilkaset tysięcy zł. Efekt - wyburzone stare obiekty. Nic więcej się nie dzieje - ocenił Grabowski.

- W Warszawie nadal są ulice, które nigdy nie widziały asfaltu. Ich mieszkańcy codziennie musza się przeprawiać przez ulice, przy których mieszkają, ponieważ są roztopy, deszcze - powiedziała Marta Borczyńska, radna Targówka i rzeczniczka stołecznego PiS.

Czytaj także:

Obietnice Trzaskowskiego niespełnione od 5 lat

Przypomniała, że podczas kampanii wyborczej w 2018 r. Rafał Trzaskowski obiecywał, że na Targówku zostaną wyasfaltowane wszystkie drogi gruntowe. Wtórował jej Marcin Kurpios, radny Wawra: "W Wawrze są osiedla takie, jak Aleksandrów, Radość, gdzie drogi gruntowe przeważają".

Radny Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że w dzielnicy dwie trzecie budynków, czyli 16 tys. nie ma kanalizacji. - Zgodnie z planami inwestycyjnymi do 2028 r., które przedstawiają wodociągi, należy wybudować 200 km. sieci kanalizacyjnej i 120 km. Sieci wodociągowej. Tymczasem w planach na ten rok były zaledwie 3 km wodociągów i 5 km kanalizacji. W takim tempie Wawer będzie miał kanalizację do 2050 r. o ile nie później - wyliczył Kurpios. - A to była jedna z trzech obietnic Trzaskowskiego dla Wawra - podkreślił.

Robert Zapotoczny mieszkaniec Wesołej przyznał, że w jego dzielnicy, podobnie jak na Targówku i w Wawrze jest mnóstwo dróg, "które nigdy nie widziały asfaltu".

W jego ocenie bardzo poważnym utrudnieniem dla mieszkańców jest komunikacji między osiedlami. - Nie można przejechać z Wesołej do Wesołej Zielonej. Była planowana ścieżka rowerowa. Do tej pory nie została zrealizowana - powiedział.

Z kolei według radnej dzielnicy Wesoła Małgorzaty Zaremba liczba ścieżek rowerowych w Wesołej jest symboliczna. Radna zwróciła uwagę, że Rada Warszawy już w 2016 roku przyznała pieniądze na projekt oraz budowę ścieżki rowerowej między osiedlem Centrum a Zielona. - Następnie został opracowany projekt tej ścieżki w bardzo ambitnej wersji, którego realizacja okazała się bardzo kosztochłonna i z tego powodu obiecana ścieżka, bardzo oczekiwana przez mieszkańców, nie została wybudowana. Co miasto tłumaczy brakiem wystarczających środków finansowych - wyjaśniła.

Trzaskowski odpiera zarzuty i wymienia co udało się zrobić

Do zarzutów radnych PiS odniósł się na swojej konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski. - Radni PiS-u zaczęli kampanię wyborczą - ocenił. Przekonywał, że bardzo wiele inwestycji udało się zrealizować. - Czasami nie wszystkie obietnice zostały zrealizowane. Głównie ze względu na pandemię i sytuację finansową miasta - powiedział. Mówił też o kończących się inwestycjach drogowych np. ulicy Kondratowicza i okoli stacji metra.

- Będziemy również dbali o to, żeby powstawały P+R, żeby warszawiacy mogli się przesiąść do komunikacji miejskiej - zapowiedział. Nadmienił, że na Targówku jest wiele inwestycji edukacyjnych, budowane są nowe szkoły żłobki.

Zobacz: poseł PiS Andrzej Kryj w Polskim Radiu 24

PAP/asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także