more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody na weekend. Będzie mroźnie i pochmurnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 15:10
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będzie dominował wyż z głównym centrum nad Wielką Brytanią, jedynie wschód i południe kontynentu oraz krańce północne znajdą się pod wpływem niżów. W sobotę większe opady śniegu spodziewane są tylko w górach i rejonach podgórskich. Jak powiedziała Agnieszka Prasek, synoptyk IMGW-PIB, nad przeważającym obszarem kraju będą utrzymywały się temperatury poniżej zera.
Sobota z minusową temperaturą nad większością kraju
Sobota z minusową temperaturą nad większością krajuFoto: EvGavrilov/Shutterstock

Polska będzie w zasięgu rozległego klina wyżu obejmującego Europę Zachodnią i Środkową. Jedynie początkowo na wschodzie kraju zaznaczy się płytka zatoka niżowa. Z północy będzie napływać powietrze arktyczne.

Jak przekazała Agnieszka Prasek z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę z pogody mogą się cieszyć właściciele wyciągów narciarskich i pensjonatów w rejonach podgórskich oraz wypoczywający w tym regionie turyści.

- Na południu i południowym wschodzie jeszcze panować będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnianiami i opadami śniegu. W górach i w rejonach podgórskich prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, z lokalnymi, przelotnymi opadami śniegu. Na północy możliwe są burze. Temperatura maksymalna minus 4 stopni Celsjusza na południu, minus 1 w centrum, do 3 stopni na plusie na północnym zachodzie. W obszarach podgórskich Karpat lokalnie do minus 6 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na na południu i nad morzem może być porywisty, okresami dość silny, w porywach osiągający do 75 km/h. W górach pory wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, wywołując miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - powiedziała Agnieszka Prasek.

Prognoza na niedzielę

W niedzielę w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże, w północno-zachodniej połowie kraju możliwe przejściowe rozpogodzenia. Miejscami, głównie na południu, przelotne opady śniegu. W Bieszczadach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od -5 st. C na południu, około -2 st. C w centrum, do 1 st. C na północnym zachodzie i nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie -7 st. C.

Na zachodzie wiatr słaby, zmienny przechodzący w południowy i południowo-wschodni. Na pozostałym obszarze wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny. Na południowym wschodzie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także